Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie uczczenia 1150. rocznicy misji świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian (druki nr 1447 i 1802).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W tym roku przypada 1150. rocznica misji Cyryla i Metodego na ziemiach słowiańskich. Święty Cyryl i święty Metody to misjonarze, którzy prowadzili w IX wieku misje chrystianizacyjne na ziemiach zamieszkałych przez Słowian. To właśnie im znaczna część słowiańskich narodów zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie się w ich kulturze. Zwani są apostołami Słowian, bo kształtowali ich język, piśmiennictwo, kulturę. Podczas swej misji wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim oraz przełożyli Pismo Święte na język staro-cerkiewno-słowiański. Papież Jan Paweł II, papież Słowianin, nadał im tytuł patronów Europy.

    W procesie ewangelizacji Europy święci Cyryl i Metody zajmują szczególne miejsce. Alfabet wymyślony przez nich, zwany głagolicą, bardzo usprawnił proces ewangelizacji narodów słowiańskich i niesłowiańskich. Głagolica została później skutecznie wykorzystana do tłumaczenia tekstów z łaciny i greki na język cerkiewnosłowiański, który stał się nie tylko językiem liturgicznym, ale podstawą do tworzenia języków słowiańskich. Głagolica następnie poprzez uczniów Metodego została zmodernizowana i nazwana cyrylicą na cześć Konstantyna, który przed śmiercią przyjął imię Cyryla.

    Skuteczność misji Metodiańskiej wśród Słowian była wprost niewiarygodna, bo chrześcijaństwo przyjmowali nie tylko Słowianie mieszkający na Bałkanach, ale również w Europie Środkowej - Czesi, Słowacy. Misja dotarła także do zachodnich obszarów ziem ruskich oraz na terytorium dzisiejszego państwa polskiego.

    Misje ewangelizacyjne Cyryla i Metodego można uznać za bardziej skuteczne niż misje iroszkockie czy bawarskie, podczas których misjonarze korzystali z łaciny zrozumiałej w tamtym czasie wyłącznie dla nielicznych, a sami nie posługiwali się językiem używanym przez Słowian. Na ziemie słowiańskie sprowadzono Cyryla i Metodego, ponieważ oni bardzo dobrze znali język słowiański. Niektóre podania nawet mówią, że ich matka była Słowianką, co nie do końca znajduje potwierdzenie w historiografii, ale świadczy o tym, iż ich misja tutaj nie była przypadkowa i że ich dzieło było osadzone na bardzo głębokiej podbudowie, głębokiej znajomości kultury i języka. To wszystko zaowocowało właśnie tym, z czym mamy dzisiaj do czynienia.

    Należy też wspomnieć, że początkowo bracia prowadzili misję wśród Chazarów na Krymie, na Półwyspie Arabskim oraz w Bułgarii i dopiero na prośbę księcia Rościsława cesarz bizantyjski Michał wysłał kaznodziejów z misją chrystianizacyjną do Słowian (Dzwonek) na ziemie państwa wielkomorawskiego, które w czasach swojej świetności częściowo obejmowało również ziemie dzisiejszego państwa polskiego.

    Wspomnieć należy również księcia Wiślan, który - podobno było to też poprzedzone wizją Metodego - został pojmany, uprowadzony, wprawdzie pod przymusem, ochrzczony.

    W momencie kiedy państwo wielkomorawskie obejmowało część Śląska, właściwie i Górny, i Dolny Śląsk, również...

    Już kończę.



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 23 października 2013 roku.


187 wyświetleń

Zobacz także: