Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie uczczenia 1150. rocznicy misji świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian (druki nr 1447 i 1802).


Poseł Andrzej Dąbrowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawić stanowisko wobec projektu uchwały w sprawie uczczenia 1150. rocznicy misji świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian.

    Na początku chciałbym bardzo gorąco przeprosić za spóźnienie, ale dalej trwają burzliwe obrady komisji dotyczące ostatniego punktu. To tak dla informacji koleżanek posłanek.

    (Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska: Wyszłyśmy z tego samego posiedzenia komisji.)

    Przepraszam, przejdę do uzasadnienia.


16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie uczczenia 1150. rocznicy misji świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian (druki nr 1447 i 1802).


Poseł Andrzej Dąbrowski:

    Na przestrzeni wieków istnienia Kościoła Bóg stawiał i nadal stawia przed wiernymi zadanie pozyskiwania dla Dobrej Nowiny nowych ludów. Przed takim bardzo trudnym zadaniem, wyzwaniem postawił zakonników Cyryla i Metodego. Tym właśnie greckim mnichom powierzono misję chrześcijańską wśród Słowian, którym głosili Słowo Boże w języku dla nich zrozumiałym, a nazywanym w nauce polskiej językiem staro-cerkiewno-słowiańskim.

    Ich misja prowadzona była w bardzo trudnych czasach. Ludy były wtedy słabo wykształcone, dlatego też zrozumienie liturgii w języku łacińskim było bardzo trudne. Zakonnicy Cyryl i Metody zwani są apostołami Słowian, ponieważ kształtowali ich piśmiennictwo i kulturę. Podczas swej misji wprowadzili do liturgii język Słowian pisany alfabetem greckim oraz przełożyli Pismo Święte na język staro-cerkiewno-słowiański.

    Dzieło Cyryla i Metodego odegrało niezwykle ważną rolę w kulturze Słowian. Zapoczątkowało rozwój języka i piśmiennictwa słowiańskiego. Działalność misjonarzy była później kontynuowana przez ich uczniów, którzy zmuszeni do opuszczenia Moraw znaleźli schronienie w Bułgarii. Kilku uczniów Cyryla i Metodego opracowało tam nowy uproszczony alfabet nazywany od imienia Cyryla cyrylicą. Przekład ksiąg świętych dokonany przez Cyryla i Metodego oraz ich uczniów bardzo przyczynił się, zapoczątkował proces ewangelizacyjny Europy Środkowej i Wschodniej. Język zwany głagolicą usprawnił proces ewangelizacji narodów słowiańskich i niesłowiańskich.

    Bez wątpienia misje ewangelizacyjne Cyryla i Metodego można uznać za bardziej skuteczne niż misje iroszkockie czy bawarskie, podczas których misjonarze korzystali z łaciny zrozumiałej w tym czasie tylko dla nielicznych. Za sukces misji Metodiańskiej uważa się również fakt, iż obejmowała zarówno wschodnią, jak i zachodnią część świata chrześcijańskiego. Za działaniami ewangelizacyjnymi misji Cyryla i Metodego szedł dostęp do dóbr kultury, bo wraz z księgami liturgicznymi przewożona była literatura świecka.

    Pamięć o dokonaniach Cyryla i Metodego jest wciąż żywa we współczesnym świecie. Cyryl i Metody zostali wkrótce po śmierci kanonizowani w Kościele wschodnim. Pod protektoratem UNESCO w 1969 r. na całym świecie obchodzono 1100. rocznicę śmieci Cyryla. 31 grudnia 1980 r. Ojciec Święty Jan Paweł II (Dzwonek) ogłosił braci Cyryla i Metodego współpatronami Europy.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa za zasadne podjęcie uchwały w sprawie uczczenia 1150. rocznicy misji świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Dąbrowski - Wystąpienie z dnia 23 października 2013 roku.


100 wyświetleń

Zobacz także: