Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o:
  1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  2) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3) rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym
   (druki nr 1610, 1611, 1725 i 1815).


Poseł Andrzej Orzechowski:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawić oświadczenie w sprawie projektów, o których wspominał przed chwilą poseł sprawozdawca, druk nr 1815.

    Pan poseł sprawozdawca w dosyć rzeczowym oświadczeniu nakreślił zmiany, które są zawarte w tym druku. Chciałbym zasygnalizować najważniejsze elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, a więc trzy kluczowe zmiany.

    Po pierwsze, przyjęto odmienne podejście do kwestii terminu zaliczenia przez bank do przychodów należnych przychodów ze zbycia praw do strumienia pieniądza z sekurytyzowanych wierzytelności z tytułu kredytów bądź pożyczek. Przychód ten powstanie nie w dacie zbycia praw do strumienia pieniądza, lecz w dacie wymagalności rat kapitałowych tych wierzytelności lub w dacie ich zapłaty. To rozwiązanie naszym zdaniem pomoże zdecydowanie lepiej zarządzać płynnością w sektorze bankowym.

    Druga kwestia dotyczy sukcesji kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez spadkobiercę - uczestnika funduszu inwestycyjnego lub akcjonariusza - na nabycie jednostek uczestnictwa lub papierów wartościowych w przypadku ich dziedziczenia. Zmiana ta wprowadza dosyć jasną zasadę, że opodatkowuje się dochód, uwzględniając, że koszty uzyskania przychodu przechodzą na spadkobiercę, a więc występuje ich sukcesja. Jest to oczywista sprawiedliwość i równość wobec prawa, że spadkobierca, zbywając nabyte w drodze spadku prawa, będzie mógł w pełni odliczyć wydatki poniesione przez spadkodawcę i opodatkować tylko dochód liczony jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Ten zapis w moim przekonaniu rozwiewa wątpliwości podatników, a także wątpliwości fiskusa.

    Trzecia kluczowa zmiana to potraktowanie spółek komandytowo-akcyjnych jako podmiot mający osobowość podatkową, czyli taki podmiot, który będzie płacił podatek dochodowy. Pierwotnie zakładano objęcie spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych zakresem podmiotowym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Po pracach w podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego i komisji finansów została przyjęta poprawka, w której wycofano się z objęcia spółek komandytowych zakresem podmiotowym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że spółki te będą nadal opodatkowane według dotychczasowych zasad, wyłącznie na poziomie wspólników. Zachowano natomiast obowiązek opodatkowania CIT spółek komandytowo-akcyjnych.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Na marginesie zmian dotyczących spółek komandytowo-akcyjnych warto nadmienić, że nie będzie alternatywy dla spółek komandytowo-akcyjnych, by zapewnić analogiczny efekt podatkowy, tzn. możliwość odroczenia opodatkowania wygenerowanych zysków do momentu wypłaty dywidendy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że będą możliwe przekształcenia spółek komandytowo-akcyjnych w spółki jawne bądź komandytowe, które to spółki są spółkami osobowymi i jako takie nie mają przedmiotu podatkowego, a więc mogą być swoistą alternatywą, swoistą atrakcją. Myślę, że trzeba będzie obserwować ten proces przekształceń, a także ewentualne orzeczenia sądowe co do momentu opodatkowania wspólników spółek komandytowych.

    Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że zmiany, oczywiście te główne, o których wspomniałem, są bardzo praktyczne, merytoryczne, systemowe i pożądane i jako takie są i będą popierane przez klub Platformy Obywatelskiej.

    Chciałbym jednak zgłosić poprawkę w drugim czytaniu do niniejszego projektu, poprawkę, która będzie znosić swoistą nadregulację legislacyjną w związku z wniesionym do Sejmu projektem ustawy, która będzie miała dzisiaj po południu, wieczorem pierwsze czytanie, z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 22 października 2013 roku.


77 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Andrzej Orzechowski - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy