Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1647).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie marszałku, obawiam się, że nie wyczerpię tych 5 minut. W kolejnej debacie ewentualnie proszę o doliczenie tego czasu.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Solidarna Polska wniosła projekt, którego celem jest zapewnienie większej gwarancji realizowania w naszym kraju możliwości ścigania przestępczości, tej przestępczości urzędniczej, poprzez przyznanie pewnych kompetencji Najwyższej Izbie Kontroli.

    Z doświadczenia wiemy, że niestety większość raportów z kontroli NIK-u, na to skarżą się w rozmowach nieoficjalnych kontrolerzy NIK-u, trafia gdzieś do głębokich szuflad ministerstw, urzędów. Niewiele wynika z tych kontroli, które są często czasochłonne, kosztochłonne. Nie wyciąga się z nich żadnych wniosków ani dla ustawodawcy, ani też w celu poprawy funkcjonowania tych urzędów. Często ustalone jest, że jest łamane prawo, jest łamana dyscyplina finansowa, są łamane przepisy prawa i niestety nie ma konsekwencji w postaci wyroków karnych skazujących czy orzeczeń, których skutkiem byłoby ukaranie osób odpowiedzialnych za łamanie czy naruszenie prawa.

    Mamy świadomość różnego rodzaju zarzutów, które zostały tu postawione przez przedstawicieli klubów parlamentarnych. Szczególnie cenny jest głos pana marszałka Józefa Zycha, który wskazał, że istnieje problem, który należałoby rozwiązać, jak usytuować NIK w systemie organów kontroli, ewentualnie w systemie organów, które jako organy ścigania mają możliwość kierowania sprawy do sądu.

    Być może nasz projekt, który jest złożony, nie jest projektem kompletnym, bo trudno siłami klubowymi stworzyć projekt, który będzie kompletny, bez możliwości uzgodnienia jego zapisów z różnymi resortami czy też chociażby z samym NIK-iem. Jest to jednak podstawa do przyjęcia pewnej dyskusji, która powinna odbyć się w komisji sejmowej. Myślę, że taka dyskusja byłaby ciekawa, jak NIK widziałby swoje usytuowanie, jak ewentualnie inne instytucje publiczne, łącznie z Ministerstwem Sprawiedliwości, widziałyby możliwości poszerzenia kompetencji NIK. Z tych względów uważamy za zasadne, ażeby taka dyskusja się odbyła. Być może znajdziemy pewne środki i instrumenty, żeby ten projekt był lepszy. Myślę, że przecież wszystkim nam, przedstawicielom partii politycznych, ale też przedstawicielom Ministerstwa Sprawiedliwości i NIK, zależy na tym, żeby ta instytucja była wydolna, skuteczna i taka, która eliminuje różnego rodzaju wady w funkcjonowaniu organów administracji publicznej, a nie jedynie przygotowuje raporty, którymi nikt się nie przejmuje i które niestety często trafiają do szuflady. I to jest fakt. Chyba wszyscy mamy tego typu świadomość.

    A więc, reasumując, wnoszę o to, żeby Wysoka Izba przyjęła powyższy projekt i skierowała go do komisji, gdzie odbyłyby się nad nim dalsze prace. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 11 października 2013 roku.


98 wyświetleń

Zobacz także: