Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks wykroczeń (druki nr 823 i 1666).


Poseł Jarosław Żaczek:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu klubu Solidarna Polska przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Infrastruktury oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks wykroczeń.

    Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 8 sierpnia 2012 r., a więc ponad rok temu. 22 października ub.r. projekt skierowano do pierwszego czytania na 26. posiedzeniu Sejmu. Dzisiaj mamy dopiero drugie czytanie projektu tej ustawy. Podstawą do opracowania tego projektu było wyeliminowanie przypadków posługiwania się przez kierowców sfałszowanymi kartami parkingowymi. Niestety, obserwujemy dość powszechne zjawisko parkowania pojazdów z kartami parkingowymi przez osoby, których zachowanie w żaden sposób nie wskazuje na to, że ich sprawność ruchowa jest ograniczona. Wykrywanie tego rodzaju przypadków wykorzystywania kart przez osoby nieuprawnione jest w praktyce bardzo trudne i możliwe tylko wtedy, gdy kontrolujący pojawi się dokładnie w tej chwili, kiedy osoba korzystająca z pojazdu wsiada lub wysiada z tego pojazdu. Trzeba dodać, że liczba wykrywanych nadużyć, jeżeli chodzi o uprawnienia przysługujące posiadaczom karty parkingowej, która jest przyznawana osobom niepełnosprawnym, rośnie. W skali kraju tych kart wydano ponad 650 tys. Wiele z tych kart zostało wystawionych na osoby, które już nie żyją, a zatem są w obiegu karty, które nie powinny w tym obiegu być. Przy takiej ilości zdarzają się oczywiście przypadki nieuczciwości i żaden przepis całkowicie tego nie wyeliminuje, ale zmniejszenie skali tego zjawiska może spowodować, że osoby niepełnosprawne będą miały realnie większą możliwość korzystania z istniejących miejsc parkingowych.

    Zapisy proponowanej ustawy będą instrumentem dającym służbom kontrolnym, przede wszystkim straży miejskiej, możliwość skuteczniejszego wychwytywania takich przypadków. Ustawa jest potrzebna, jest konieczna, aby tę nieuczciwość ukrócić. Trzeba dodać, że zapisy ustawy dostosowują również nasze rozwiązania do praw i obyczajów obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej, zatem weryfikacja przesłanek uprawniających do otrzymania karty i posługiwania się nią jest konieczna. Uznano, nastąpiło to w trakcie prac podkomisji i komisji, że karta powinna przysługiwać osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zarazem o ograniczeniach w poruszaniu się. Wprowadzono również okres, na jaki maksymalnie wystawia się kartę, w praktyce będzie to również sposób do wyeliminowania nieważnych kart. Proponuje się, aby te karty były wydawane maksymalnie na 5 lat. Dla osób niepełnosprawnych będzie wydawana pojedyncza karta na konkretny pojazd z określonym numerem karty w taki sposób, aby numer karty zawierał dane rejestracyjne i by karta nie mogła być przekazywana do pojazdu, który nie służy do przewozu osób niepełnosprawnych, ale ta zmiana wejdzie w życie w okresie późniejszym, od 2016 r.

    Osoba wykorzystująca kartę parkingową w sposób nieuprawniony będzie mogła być ukarana karą grzywny w wysokości do 2 tys. zł. To jest wysoka kara, ale osoba, która dopuszcza się takiej niegodziwości, powinna być ukarana tak, aby również zniechęcić innych do podobnych zachowań. Wprowadzenie do Kodeksu wykroczeń wysokiej kary grzywny za wykorzystywanie podrobionej karty lub za wykorzystywanie karty wydanej osobie zmarłej stwarza szanse, że zarówno skuteczność, jak i nieuchronność kary znacząco zmniejszą wykorzystywanie miejsc parkingowych przez osoby nieuprawnione. W ustawie proponuje się także, aby na parkingach zarezerwowano minimalną liczbę miejsc oznakowanych jako rezerwowane dla osób niepełnosprawnych. Ten zapis był powodem długiej dyskusji dotyczącej sposobu wyliczenia ilości miejsc i realizacji tych zapisów w praktyce. Dotychczasowe karty zachowają ważność do 30 listopada 2014 r. (Dzwonek)

    To są zasadnicze zmiany, które zostały już szczegółowo omówione przez moich przedmówców. Chociaż zostały zgłoszone poprawki, zapoznamy się z nimi, już teraz mogę powiedzieć, że Solidarna Polska zagłosuje za tą potrzebną i oczekiwaną ustawą. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Żaczek - Wystąpienie z dnia 25 września 2013 roku.


111 wyświetleń

Zobacz także: