Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (druk nr 1640).


Poseł Jarosław Żaczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Solidarna Polska wobec senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

    Projekt ustawy ma na celu umożliwienie rolnikom nieopodatkowanej produkcji i sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, takich jak pieczywo, sery, wędliny. W obecnej sytuacji prawnej rolnicy mogą wytwarzać i sprzedawać bez rejestrowania działalności i płacenia podatku dochodowego tylko nieprzetworzone produkty. W praktyce obrót produktami przetworzonymi odbywa się i jest odpowiedzią na popyt na tradycyjną regionalną żywność. Odbywa się to w niewielkim zakresie. Rejestrowanie działalności gospodarczej i wszystkie związane z tym utrudnienia oraz konieczność odprowadzania podatku dochodowego sprawiają, że taka działalność staje się często nieopłacalna i rolnicy zaprzestają wytwarzania takiej żywności albo działają w szarej strefie.

    Projekt tej ustawy ma na celu rozwiązanie tych problemów. Zgodnie z projektem produkcja będzie objęta kontrolą sanitarną. Projekt pozwoli też rolnikom prowadzącym tego typu działalność zrzeszać się. To wszystko niewątpliwie może wpłynąć na jakość wytwarzanej w ten sposób żywności. Aby główny cel ustawy mógł być spełniony, proponuje się zmianę ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tak aby produkcja i sprzedaż takiej żywności były wyłączone z zakresu jej regulacji. Obecnie tej ustawy nie stosuje się do szeregu działalności wytwórczych w rolnictwie, ale działalność wytwórcza w rozumieniu ustawy nie uwzględnia przetwórstwa. Zapisy proponowane w ustawie ograniczają charakter takiej działalności i stawiają szereg warunków. Przetworzenie ma być dokonywane przez rolnika bezpośrednio lub przez domowników rolnika, nie może mieć charakteru przemysłowego i powinno być prowadzone z własnych surowców.

    W projekcie proponuje się rozszerzenie katalogu zwolnień z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwolnienie to będzie limitowane kwotą 7000 zł przychodu rocznie. Nadwyżka będzie opodatkowana jako przychód z tzw. innych źródeł. Oczywiście musi być prowadzona ewidencja sprzedaży, natomiast ustawa proponuje duże uproszczenia, jeśli chodzi o prowadzenie tej czynności.

    To rozwiązanie należy ocenić pozytywnie i na pewno jest ono oczekiwane przez środowisko rolnicze. Sytuacji na wsi nie można oceniać poprzez nawet najlepsze, ale nieliczne przypadki. Na wsi jest źle. Teraz, w czasie dożynkowym, jest wiele okazji, aby o tym usłyszeć. Każda propozycja, która może choć trochę ten stan rzeczy zmienić, wymaga zainteresowania. To rozwiązanie wydaje się jednak zbyt wąskie i dotyczy tylko małej części problemu skrócenia łańcucha żywnościowego. W sposób niewielki również będzie miało wpływ na zwiększenie dochodów rolnika. Należy się też zastanowić, czy kwota 7000 zł nie jest zbyt niska. Wprowadzenie tych ułatwień pomoże rolnikom w takiej działalności, może też w ograniczonym zakresie mieć wpływ na ceny, w jakich konsument będzie taki produkt kupował. Naszym zdaniem trzeba również rozważyć, czy nie należałoby poszerzyć tego rozwiązania o sprzedaż przez rolników przetworzonych produktów rolnych również do zakładów prowadzących handel detaliczny, na przykład do sklepów czy restauracji, a także o usługi rolnicze, na przykład wynajmowanie maszyn, o czym była już tutaj mowa.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Propozycja powinna być bardziej szczegółowo przeanalizowana, zatem Solidarna Polska poprze wniosek o skierowanie tego projektu do odpowiednich komisji, również komisji rolnictwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Żaczek - Wystąpienie z dnia 12 września 2013 roku.


86 wyświetleń

Zobacz także: