Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (druki nr 387 i 1676).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Jak podkreślono w uzasadnieniu wyroku z dnia 23 lutego 2010 r., funkcjonariusze, którzy nie wykorzystali urlopów wypoczynkowych lub dodatkowych tudzież wykonywali zadania służbowe w czasie wolnym od służby i nie otrzymali w zamian za to dni wolnych, mogą żądać zgodnie z zasadą ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, tj. art. 2 konstytucji, ekwiwalentu pieniężnego. Przyznanie tego ekwiwalentu wyłącznie za okres 3 lat kalendarzowych poprzedzających zwolnienie ze służby narusza zresztą nie tylko standardy konstytucyjne w postaci zasady lojalności państwa względem obywateli czy zasady poszanowania praw nabytych, ale także wywołuje poważne wątpliwości z punktu widzenia zasady sprawiedliwości społecznej.

    Moje pytanie jest następujące. Co takiego się dzieje, jakie są powody tego, że rząd nie chce skierować do Sejmu projektu ustawy, który kompleksowo rozwiązałby ten problem? Dlaczego Senat nie chce się wycofać z cząstkowej ustawy i przygotować ustawy, która rozwiązałaby problem całościowo? Dlaczego nawet nasza komisja nie jest w stanie wypracować jednego projektu ustawy i złożyć jako własnego projektu ustawy niezależnego od tego projektu? Chodzi o taki projekt, który kompleksowo rozwiązywałby cały ten problem. Wydaje mi się dziwne, żebyśmy przyjmowali projekt ustawy, która cząstkowo rozwiązuje problem. (Dzwonek) Oczywiście nawiązuje on do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale nie rozwiązuje problemu w całości, a konstytucja wręcz mówi, że nie można w ten sposób traktować przedstawicieli innych służb i oni będą tak czy owak, prędzej czy później musieli być zrównani z policjantami w swoich prawach. Co takiego się dzieje, że nie jesteśmy w stanie zebrać się wszyscy i zrobić tego dzięki jednemu projektowi ustawy?

    Jeszcze raz mam prośbę do pana ministra, proszę wytłumaczyć kwestię tych stu siedemdziesięciu - już nie pamiętam - kilku milionów. Wydaje mi się, że pan komendant główny przedstawił panu wszystkie nadgodziny czy wartość wszystkich nadgodzin, jakie mają wszyscy funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej będący w służbie. Gdyby przyjąć tych, którzy odchodzą, tak jak powiedziałem, to trzeba by wypłacać to co najmniej 30 tysiącom ludzi, a może nawet i więcej. Strażaków by nam zabrakło, gdyby to wypłacić. Tak więc należałoby się z tego wycofać, bo te dane z pewnością są przesadzone albo jest to jakieś niezrozumienie, jakiś błąd i wydaje mi się, że należałoby to uwzględnić.

    Ale podstawowa sprawa: Wydaje mi się...

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Panie pośle, proszę kończyć, bardzo przekroczył pan czas.

    Poseł Tadeusz Woźniak:

    Już kończę.

    ...że dla przejrzystości stanowienia prawa najlepiej byłoby, gdybyśmy w jednej ustawie rozwiązali cały problem, a nie tak ściubali po kolei i tworzyli te ustawy, może dla każdej służby oddzielnie. Dziękuję bardzo.



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 11 września 2013 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: