Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (druki nr 387 i 1676).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Przypadł mi w udziale zaszczyt zaprezentowania stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w sprawie sprawozdania Komisji Spraw Wewnętrznych, zawartego w druku nr 1676, o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, zawartym w druku nr 387.

    Wysoka Izbo! Komisja Spraw Wewnętrznych w dniu 20 czerwca br. skierowała projekt do podkomisji nadzwyczajnej. Podkomisja przedstawiła swoje sprawozdanie na posiedzeniu komisji w dniu 28 sierpnia. Istota podjęcia zmian w ustawie o Policji i niektórych innych ustawach nie budziła zastrzeżeń w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 lutego 2010 r. Projekt od samego początku wzbudzał jednak kontrowersje, gdyż objęto nim różne służby mundurowe, ale nie w takim samym zakresie. Rozwiązania zasygnalizowane w przywołanym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, bez konkretnego odniesienia w treści wyroku, zostały rozszerzone na inne służby z pominięciem funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z art. 33 ustawy o Policji policjant przechodzący na emeryturę otrzyma za niewykorzystany czas wolny rekompensatę pieniężną bez ograniczenia czasowego. Strażak Państwowej Straży Pożarnej nie otrzyma za niewykorzystany czas wolny rekompensaty pieniężnej lub w najlepszym przypadku otrzyma 60% średniej stawki godzinowej za okres obejmujący ostatnie 6 miesięcy.

    W związku z powyższym Solidarna Polska złożyła projekt poprawki zrównującej w prawach strażaków Państwowej Straży Pożarnej z funkcjonariuszami innych służb mundurowych. Niestety poprawka przepadła w głosowaniu. Za poprawką było 12 posłów, a przeciw - 13. W związku z tym zgłosiliśmy poprawkę jako wniosek mniejszości. W ogóle uważamy, że art. 3 przedłożenia wymaga poważnej analizy, gdyż np. w sytuacji odejścia ze służby z powodu popełnienia przestępstwa przez policjanta komendant główny Policji może przyznać policjantowi maksymalnie 50% odprawy w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami rodziny. Nowelizacja odnośnych przepisów ustawy, jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną, przewiduje w analogicznej sytuacji jedynie wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zasadne jest zatem zrównanie projektowanych przepisów także w tym zakresie.

    Twierdzenia Trybunału Konstytucyjnego powstałe na gruncie sprawy o sygnaturze K1/08, odnoszące się do oceny prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i rekompensaty za niewykorzystany czas wolny od służby jako prawa majątkowego funkcjonariusza Policji, są adekwatne i trafne w odniesieniu do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Temat czasu służby policjantów da się z całą pewnością odnieść do kwestii czasu służby funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i nie możemy zrozumieć uporu rządu, który chce świadomie skrzywdzić strażaków, godząc się na nadanie im uprawnień znacznie odbiegających od uprawnień np. Policji, oczywiście na szkodę strażaków. Upór rządu jest w naszym przekonaniu wynikiem nieprawdziwych danych, którymi posługiwał się w czasie posiedzenia komisji przedstawiciel rządu, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych pan minister Marcin Jabłoński. Stwierdził on m.in., cytuję dosłownie: Przede wszystkim chcieliśmy państwu uświadomić, że proponowana zmiana mogłaby wywołać bardzo poważne konsekwencje finansowe. Według wyliczeń komendy głównej straży pożarnej ta kwota została bardzo precyzyjnie przeanalizowana i sięga - tu uwaga - 176 734 930 zł, w związku z czym wymaga to zupełnie innej analizy i wskazania źródła finansowania takiego rozwiązania. W tej chwili wydaje się to niemożliwe. Skala problemu jest ogromna, więc na pewno nie przy tej okazji. Jeśliby móc coś rekomendować wysokiej komisji, to zarzucenie rozważań, jeśli chodzi o tę ostatnią propozycję, przy okazji zmiany ustawy o Policji w wykonaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To nie jest najlepsza okoliczność - tu koniec cytatu. A więc rządowi chodzi tylko o pieniądze, a nie o merytoryczną stronę problemu. Twierdzenia pana ministra nijak się jednak mają do rzeczywistości, bo gdyby przyjąć sugerowane przez pana wielkości, to co roku ze straży musiałoby odchodzić ok. 30 tys. funkcjonariuszy. Przecież to jest absurd.

    Dlatego też Klub Parlamentarny Solidarna Polska składa poprawkę do projektu ustawy. Poprawka dotyczy art. 3 proponowanej ustawy, któremu proponujemy nadać nowe brzmienie. W związku z powyższym uważamy, że projekt należy skierować do dalszych prac w Komisji Spraw Wewnętrznych.

    Jednocześnie pragnę wyrazić nadzieję, że kluby parlamentarne, również i kluby z koalicji rządzącej, zreflektują się w odniesieniu do tej sprawy i zechcą nie traktować odmiennie różnych służb mundurowych. Jest to nieuczciwe, niesprawiedliwe, niezgodne z konstytucją, aby służby Policji, Państwowej Straży Pożarnej (Dzwonek), Straży Granicznej, służby więzienne i inne w odniesieniu do tych samych kwestii miały inne uregulowania. Dlatego apelujemy, ażeby podczas naszych rozważań przyznać Państwowej Straży Pożarnej takie same uprawnienia, jakie przysługują Policji. Bardzo dziękuję.

    Pani marszałek, na pani ręce składam projekt poprawki. (Oklaski)



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 11 września 2013 roku.


104 wyświetleń

Zobacz także: