Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu (druki nr 1570 i 1609).


Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w sprawie sprawozdania Komisji Spraw Wewnętrznych z prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu, druk nr 1570, sprawozdanie w druku nr 1609.

    W dniu 25 lipca 2013 r. Komisja Spraw Wewnętrznych pochyliła się nad komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu, przede wszystkim przygotowanym po to, aby dostosować obowiązujące przepisy do wymogów konstytucyjnych, a jednocześnie zawrzeć jeden z niezwykle ważnych elementów w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu, a więc nadać sztandar tej wyjątkowej formacji, jaką jest Straż Marszałkowska. Tak jak powiedzieliśmy, zapisy o Straży Marszałkowskiej sięgają XVII w. Do końca I Rzeczypospolitej podlegała ona w czasie obrad marszałkom wielkim koronnym, a jeśli obrady odbywały się na Litwie - marszałkom Wielkiego Księstwa Litewskiego. W II Rzeczypospolitej podlegała osobom, które były niezwykle zasłużone, najczęściej posiadały Order Virtuti Militari. To była też wyjątkowa służba mająca wielowiekową tradycję. I dzisiaj spełnia ona te wyjątkowe zadania. Straży Marszałkowskiej podlega ochrona obiektów będących w zasobach Kancelarii Sejmu. Straży Marszałkowskiej podlega troska o bezpieczeństwo posłów i senatorów. Straży Marszałkowskiej podlega także kontrolowanie osób wchodzących na tereny Sejmu i Senatu, sprawdzanie, czy osoby te mają prawo na tych terenach przebywać. To jest wyjątkowa służba. To jest również ta służba, która jest dla nas niezwykle ważna, świadcząca, też była już o tym mowa, o niezależności parlamentu polskiego, Sejmu i Senatu - słowo ˝parlament˝ nie funkcjonuje w polskim prawie - od władzy wykonawczej.

    Chciałoby się, żeby Straż Marszałkowska była służbą wyodrębnioną, podlegającą tylko Sejmowi, przy współudziale marszałka Senatu, aby posłowie czuli się niezagrożeni ewentualną interwencją zewnętrzną. To jest ta piękna polska tradycja. Funkcjonowała ona także na polskich uniwersytetach, gdzie policja nie miała prawa wstępu bez zgody rektora. Tak samo jest w tym wypadku: policja nie może mieć prawa wstępu, nie może mieć prawa interwencji bez zgody marszałka Sejmu, a bieżące funkcje ochronne, funkcje porządkowe ma pełnić właśnie Straż Marszałkowska.

    Padały pomysły dotyczące ewentualnej wyodrębnionej nazwy służby. Upierałbym się, aby pozostawić - oczywiście wyodrębnić i pozostawię - tę historyczną nazwę: Straż Marszałkowska, nadając oczywiście odpowiednie uprawnienia strażnikom, żeby to była, jak powiedziałem, służba niezależna.

    I jeszcze raz odniosę się do sztandaru i jego wzoru, pięknie opisanego przez panią poseł sprawozdawcę. Pracowaliśmy nad tym projektem w Komisji Spraw Wewnętrznych i w zasadzie wszyscy byliśmy zgodni - Solidarna Polska również włączała się intensywnie w te prace - że to jest coś fantastycznego, jeżeli służba mundurowa - tak ją nazwę, służbą mundurową, bo oni mają swoje charakterystyczne, tylko im przypisane mundury - służba, która pełni także funkcję reprezentacyjną, staje pod swoim sztandarem i może również składać ślubowanie na ten sztandar. Kiedyś chorągiew w Polsce była tym atrybutem, pod którym stali rycerze, stali żołnierze, stali strażnicy. Dzisiaj też będzie to wielka sprawa, jeżeli strażnicy marszałkowscy będą mogli trwać przy swoim sztandarze, szczególnie w czasie uroczystości, a także w czasie sprawowania funkcji reprezentacyjnych, to będzie dla nich również świętość.

    Natomiast dla nas wszystkich, posłów - myślę, że będę wyrazicielem powszechnej opinii - jesteście panowie niezwykle ważną służbą. W imieniu Solidarnej Polski, ale także w imieniu nas wszystkich, chcę podziękować panom strażnikom, od komendanta począwszy aż po młodszych strażników, za wasz trud, waszą pracę, za to, że dzięki wam czujemy się tutaj bezpieczni. Uczynimy wszystko, aby podnieść rangę waszej służby, jak również żebyście byli odpowiednio honorowani w naszym kraju. (Dzwonek) To jest niewielka liczba osób, bo, jak wspomniano, około 150. Państwo polskie, w tym Kancelarię Sejmu, musi być stać na to, abyście byli, panowie, odpowiednio uposażeni i żeby ta służba dawała wam jak najwięcej satysfakcji.

    (Poseł Robert Biedroń: Panie też.)

    Panie też, oczywiście. Jasne, przepraszam. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Paniom i panom strażnikom żeby ta służba przynosiła jak najwięcej satysfakcji. Bardzo dziękuję za uwagę. (Oklaski)

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Dziękuję panu posłowi.

    Poseł Tadeusz Woźniak:

    Panie marszałku, przepraszam bardzo, jeszcze jedno zdanie. Solidarna Polska poprze oczywiście projekt zawarty w sprawozdaniu komisji. Dziękuję.



Poseł Tadeusz Woźniak - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2013 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także: