Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Drugiego Protokołu Fakultatywnego do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w sprawie zniesienia kary śmierci, przyjętego w Nowym Jorku dnia 15 grudnia 1989 r. (druki nr 1408 i 1528).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska wobec projektu ustawy o ratyfikacji Drugiego Protokołu Fakultatywnego do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w sprawie zniesienia kary śmierci, przyjętego w Nowym Jorku dnia 15 grudnia 1989 r.

    Należy podkreślić, że przedłożony projekt ratyfikacji drugiego protokołu jest konsekwencją przyjętej w polskim prawie, w szczególności w polskiej konstytucji, prawnej ochrony życia. Art. 38 konstytucji stanowi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Ponadto przepisy Kodeksu karnego nie przewidują kary śmierci. Co należy podkreślić, także traktat lizboński przyjęty i podpisany przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego zakładał odwołanie się do europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, który również przewiduje zakaz kary śmierci. W tej sytuacji logiczną konsekwencją jest przyjęcie obu aktów, które zostały przedłożone Wysokiej Izbie, czyli Drugiego Protokołu Fakultatywnego, co wynika z prawa ONZ, oraz protokołu do konwencji, co jest wynikiem członkostwa Polski w Radzie Europy. Solidarna Polska będzie głosowała za przyjęciem tych protokołów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2013 roku.


102 wyświetleń

Zobacz także: