Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 i 24 punkt porządku dziennego:



  23. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (druk nr 1577).
  24. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks karny wykonawczy (druk nr 1538).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W pierwszych słowach chciałbym podziękować wszystkim klubom parlamentarnym za to, że uznały, iż projekt Solidarnej Polski może być rozpatrywany wspólnie z projektem rządowym. Dziękujemy, bo dotychczas praktyka przeważnie była inna. To jest ważny gest ze strony wszystkich klubów parlamentarnych i jesteśmy za ten gest wdzięczni.

    Oba projekty, zarówno projekt rządowy, jak i projekt Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska, w istocie zmierzają ku temu samemu: izolacji przestępców skazanych za najpoważniejsze przestępstwa, przestępstwa związane z pozbawieniem, życia, zdrowia, gwałtem, przestępstwa, co do których kary zostały wymierzone i upłyną w najbliższych miesiącach czy też latach. Jak wszyscy wiemy, w ciągu najbliższych 5 lat na wolność może wyjść ponad 100 przestępców, co do których istnieją wątpliwości związane z tym, iż zaistniały przesłanki związane z ich resocjalizacją. Ci przestępcy w chwili popełnienia swoich czynów mieli po 20 lat, dwadzieścia kilka lat. Po odbyciu kar 25 lat pozbawienia wolności nadal są stosunkowo młodymi ludźmi i niestety wielu z nich zapowiada możliwość powrotu do przestępstwa.

    Dlatego też stanowiska wszystkich klubów parlamentarnych, które wskazują na te formy i możliwości izolacji tych przestępców, wskazują także na zagrożenia, jakie niosą te rozwiązania, z uwagi na możliwość niezgodności tych przepisów z konstytucją. Jednakże - co jest istotne i co podkreślała także wcześniej pani poseł Beata Kempa - jeśli nawet Trybunał Konstytucyjny będzie w przyszłości badał te przepisy, to jestem przekonany, że to stanowisko czy ten pogląd wyrażony w wystąpieniach przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych, wiążący się z troską o życie i zdrowie obywateli i ochroną ich przed sprawcami przestępstw szczególnie niebezpiecznych i brutalnych, jest wartością wyższą w tym przypadku aniżeli zagrożenie, iż projekt potencjalnie wypracowany przez komisję będzie niezgody z konstytucją.

    Oczywiście oba projekty różnią się z oczywistych względów. Klub parlamentarny nie mógł przewidzieć tak wielkiej procedury w zakresie sfinansowania ośrodka, który proponuje rząd. To rząd ma pewne możliwości, znacznie większe, jeśli chodzi o możliwość budowy specjalistycznych ośrodków leczenia. I dobrze, że rząd w tym zakresie, czy minister sprawiedliwości, podszedł w sposób tak szczegółowy i precyzyjny do tych rozwiązań. Nasz klub parlamentarny w oparciu o obecne przepisy Kodeksu postępowania karnego i Kodeksu karnego zaproponował pewne regulacje czy rozwiązania, ale oczywiście jesteśmy gotowi do dyskusji, rozmów i modyfikacji tego projektu w taki sposób, ażeby był on najlepszy i żeby w jak najmniejszym stopniu mógł być kwestionowany przez różnego rodzaju obrońców praw człowieka, aczkolwiek w tym kontekście prawa człowieka muszą brzmieć bardzo, powiedziałbym, karkołomnie.

    Reasumując, wnoszę o to, żeby oba projekty trafiły do komisji. Uważam, że słuszny jest postulat Klubu Parlamentarnego Ruch Palikota, żeby to była komisja nadzwyczajna. Proszę pamiętać, że już w lutym przyszłego roku pierwsi sprawcy czy pierwsi skazani wyjdą na wolność, wyjdą na wolność osoby, na których ciążą morderstwa. Uważam, że proces procedowania powinien być jak najszybszy. Nie wiem, czy takie gwarancje daje wspólne procedowanie w połączonych komisjach zdrowia i sprawiedliwości. Obawiam się, że może to nie spotkać się z tak szybkim procesem ustawodawczym jak np. w Komisji Nadzwyczajnej, której celem będzie tylko i wyłącznie przeprowadzenie i uchwalenie tego projektu.

    Tak że Solidarna Polska w tym zakresie będzie popierała propozycję, ażeby powołać Komisję Nadzwyczajną, której celem będzie tylko i wyłącznie rozpatrzenie tego jednego, incydentalnego, ale niezwykle ważnego projektu z punktu widzenia bezpieczeństwa naszych obywateli. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2013 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także: