Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Panowie Posłowie! Pytanie w gruncie rzeczy jest przedwczesne, prowokacyjne nieco...

    (Poseł Ryszard Zbrzyzny: Ale ważne.)

    ...i tak je też odbieram. Natomiast w tym miejscu muszę podkreślić, że aktualnie, o czym wszyscy wiemy, prowadzony jest przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego, do czego zobowiązała nas ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. Na mocy tej ustawy Rada Ministrów ma dokonać przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego, pierwszego przeglądu nie później niż 31 grudnia 2013 r. Jeśli chodzi o ten przegląd, to mogę powiedzieć, że jest to na ukończeniu. W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej zostanie on upubliczniony i rozpoczniemy nad nim także publiczną debatę. Wierzę, że ona będzie miała miejsce też w Sejmie i to będzie punkt wyjścia do dalszych rozważań.

    Jeśli chodzi o istotę pytania, to mogę powiedzieć, że resort finansów przedstawił swoje stanowisko. Mówię tutaj o kwestii, kto powinien to wypłacać - to jest istota tego pytania. W naszym przekonaniu to ZUS powinien być instytucją wypłacającą, bo naszym zdaniem w przypadku wypłacania emerytur powinien być jeden dostawca, czyli jedna emerytura, chociaż w tej chwili tak naprawdę trzyskładnikowa, przy czym my także, biorąc pod uwagę ryzyko zmian, jakie obserwujemy, jeśli chodzi o funkcjonowanie rynku kapitałowego, proponujemy swego rodzaju suwak, czyli stopniowe przekazywanie składek z OFE na subkonto w ZUS na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Nie jednorazowo, ale stopniowo - 1/10, 1/9 w kolejnym roku itd. Konstrukcja nie jest jeszcze do końca opracowana, ale o taką formułę chodzi. Istota tego rozwiązania opiera się na tym, żeby to zabezpieczyć, czyli tak naprawdę na zabezpieczeniu środków, które służyć mają wypłaceniu emerytur. W opozycji są inne propozycje. Jak państwo wiecie, chociażby w opozycji są towarzystwa, fundusze emerytalne, które w pewnym momencie proponowały także okresowe wypłaty emerytur, a w zasadzie wypłaty programowane, bo z emeryturami niewiele to miało wspólnego.

    Jeśli chodzi o wybór ZUS jako instytucji wypłacającej, to podyktowane jest to także tym, że w ZUS-ie za ewidencjonowane są zarówno składki emerytalne w ramach I filaru, jak i składki za ewidencjonowane na subkoncie w ramach II filaru - ta część składki wynikająca z obniżenia składki, jak panowie pamiętacie, w 2011 r.

    Kolejnym argumentem na korzyść ZUS jako instytucji wypłacającej emerytury kapitałowe jest również fakt, że wszelkie ryzyko dotyczące wypłacania emerytur ostatecznie i tak przejmuje budżet państwa. Wobec tego naszym zdaniem, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa związanego z wahaniami na rynkach kapitałowych, gromadzenie całości środków na subkoncie w ZUS przed odejściem na emeryturę wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem. Ono minimalizuje ryzyko spadku wartości środków gromadzonych na kontach indywidualnych w OFE i jednocześnie byłaby to, zdaje się, najmniej kosztowna, czasochłonna propozycja. ZUS z pewnością byłby w stanie poradzić sobie z tym zadaniem.

    Jeśli chodzi o szczegółowe pytanie, o różnice, to 15 mln z haczykiem to są osoby, które kiedykolwiek gromadziły składkę w OFE, czyli to są istniejące konta, natomiast 11 mln z odkładem to są z kolei czynne dzisiaj rachunki, na których ZUS notuje obecnie wpłaty. To tyle w tej części. Dziękuję.


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Powtórzę jeszcze raz: trwa przegląd. Zostanie on opublikowany w przyszłym tygodniu i rozpoczniemy publiczną debatę. Chcielibyśmy, aby ta debata tak naprawdę rozpoczęła się od oceny dzisiejszych rozwiązań, od obiektywnej oceny, a dopiero później będziemy dyskutować warianty szczegółowych rozwiązań. My nad nimi już też pracujemy, ale nie jest to jeszcze czas, w którym chcielibyśmy je upubliczniać. Minister finansów przedstawiał wcześniej swoje stanowisko w sprawie, o którą panowie pytali, w związku z tym mogłem to także zrobić. Nie ma dzisiaj decyzji co do tego, jakie rozwiązanie przyjmiemy. Wariantów, które są wstępnie dyskutowane, na tym etapie, jest sześć. Nie będę ich w tej chwili szczegółowo omawiał. Natomiast zależy nam bardzo na tym, aby w tej sprawie decyzja oparta była na racjonalnych przesłankach, żebyśmy dostrzegali interes przede wszystkim przyszłych emerytów, aby ta decyzja także uwzględniała skutki dla finansów państwa, ale też skutki związane z funkcjonowaniem polskiej gospodarki i wpływ tych rozwiązań na wzrost gospodarczy Polski. Dziękuję.



Poseł Janusz Cichoń - Zapytanie z dnia 13 czerwca 2013 roku.


53 wyświetleń

Zobacz także: