Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ewa Kołodziej:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Szanowny Panie Ministrze! Na podstawie dziś obowiązujących przepisów prawa pracy pracodawca jest zobowiązany do zlecenia pracownikowi wykonania badań lekarskich, tzw. badań wstępnych, przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków w pracy. Wątpliwość moją budzi fakt, iż niejednokrotnie badania te wykonywane są dla różnych pracodawców w sytuacji, gdy pracownik zatrudniany jest na stanowisku pracy o takich samych warunkach wykonywania zawodu. Mamy świadomość, iż dzisiaj bardzo często podejmujemy zatrudnienie w kilku firmach dla różnych pracodawców, gdzie obowiązki pracownika i warunki pracy są dokładnie takie same. W związku z tym pojawia się pytanie, czy celem przeprowadzenia badania wstępnego jest ustalenie faktycznej zdolności do wykonywania pracy, czy też wiąże się ono z faktem, dla jakiego pracodawcy zaświadczenie będzie wydawane. Czy w sytuacji, gdy pracownik posiada aktualne badanie z innego bądź też z poprzedniego miejsca zatrudnienia, gdzie warunki pracy są takie same, wykonywanie badań dla drugiego pracodawcy nie jest przypadkiem zbędnym, niepotrzebnym kosztem pracy? Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku w moim odczuciu winno być akceptowane przez pracodawców nawet wtedy, gdy nie jest wystawione na konkretnego pracodawcę. Dlatego też zniesienie uciążliwego dla pracowników i kosztownego dla zatrudniających obowiązku przeprowadzania badań wstępnych w przypadku takich samych stanowisk pracy u różnych pracodawców pozwoli na zmniejszenie już i tak wysokich kosztów pracy, które ponosi pracodawca, dodatkowo uprości procedury zatrudniania nowego pracownika, a w dalszej perspektywie na pewno znacznie wpłynie na promocję zatrudnienia i realnie je zwiększy.

    Mając na względzie powyższe, zwracam się do pana ministra z prośbą o udzielenie informacji w tym przedmiocie. Chciałabym również zapytać: Czy ministerstwo planuje zmiany przepisów w prawie pracy, tak by nie było konieczności kierowania na badania wstępne kandydatów posiadających ważne orzeczenie lekarskie wydane na stanowisko o tych samych warunkach pracy w sytuacji, gdy ubiegają się o takie samo stanowisko u innego pracodawcy? Dziękuję pięknie.


7 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ewa Kołodziej:

    Dziękuję pięknie, panie marszałku.

    Panie Ministrze! Zdaję sobie sprawę, że to jest nieproste zagadnienie, natomiast w sytuacji spowolnienia gospodarczego, kiedy mamy utrzymujące się dość wysokie bezrobocie, jakikolwiek ukłon w stronę pracodawców, aby zmniejszyć im koszt pracy, zapewne w dłuższej perspektywie czasowej będzie pozytywnie odebrany. Mówimy o takiej sytuacji, kiedy mamy w moim odczuciu niepotrzebne, zbędne mnożenie kosztów pracy. Jeżeli mamy pracownika, który ma ważne orzeczenie lekarskie, ale wydane na danego pracownika, i on poszukuje pracy na równorzędnym stanowisku u innego pracodawcy, to on już nie może legitymować się tym zaświadczeniem, tym orzeczeniem lekarskim, bo ono jest wystawione na innego pracodawcę, a dodajmy, że to stanowisko pracy jest zupełnie równorzędne, te warunki pracy są dokładnie takie same.

    Mogę podać przykład swojej osoby. U mnie w biurze pracuje pani na stanowisku administracyjno-biurowym, która pracuje również u innego pracodawcy, i w sytuacji, kiedy ja ją zatrudniałam, ona musiała mieć ode mnie zaświadczenie, skierowanie na badania lekarskie, tylko dlatego że jestem innym pracodawcą. Wydaje się to takie trochę nielogiczne, prawda? (Dzwonek) Drobny ukłon w stronę pracodawców, likwidowanie takich troszeczkę absurdalnych barier może być bardzo dobrze odebrane przez rynek pracy i przez pracodawców, a o to nam chodzi, prawda? Dziękuję ślicznie.



Poseł Ewa Kołodziej - Zapytanie z dnia 04 kwietnia 2013 roku.


46 wyświetleń

Zobacz także: