Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Jerzy Ziętek:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W najbliższy poniedziałek w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta zwołana w celu upamiętnienia 700-lecia tego niezwykłego miasta.

    Z tego powodu chciałbym, choćby w skrócie, przybliżyć historię kształtującą oblicze tego miasta, powszechnie na Śląsku zwanego po prostu Świony. Potwierdzona historia Świętochłowic sięga końca XIII wieku. Co prawda jako pierwsza w przekazach źródłowych - w dokumencie księcia bytomskiego Kazimierza II datowanym na rok 1295 - pojawiła się wzmianka dotycząca Chropaczowa, czyli jednej z dzisiejszych dzielnic Świętochłowic, lecz już 18 lat później, dokładnie 25 maja 1313 r. w dokumencie księcia Ziemowita występują Swentochlowicze. Obie osady zapewne jako wsie rycerskie powstały w XII wieku, co pozwala uznać je za jedne ze starszych lokalizacji w naszym regionie spośród tych, które przez wieki zachowały swą pierwotną nazwę.

    Od końca XV w., gdy doliczono się zaledwie 12 gospodarzy w Świętochłowicach i 10 we wspomnianym już Chropaczowie, aż po dziś dzień, gdy miasto to jest najgęściej zaludnionym miastem w Polsce, Świętochłowice przeszły wiele przeobrażeń, począwszy od zmian właścicielskich w perspektywie setek lat, aż po rozwój z osady wiejskiej do wysoce uprzemysłowionego organizmu miejskiego. Początek tych procesów miał miejsce w XVIII wieku, przybrały one na sile w wieku kolejnym. Mierzyć to można ciągle rosnącą w tamtych czasach liczbą hut i kopalń węgla kamiennego. Dalsze uprzemysłowienie tego terenu przyniosło 20-lecie międzywojenne. Istniejące kopalnie i huty wciąż zwiększały swoje możliwości produkcyjne. Zwieńczeniem tego miało być nadanie praw miejskich, co miało nastąpić wraz z rozpoczęciem 1940 r., jednak nie doszło do tego z powodu wybuchu II wojny światowej. Wielu świętochłowiczan brało w niej udział, walcząc na wszystkich frontach. Na terenie Świętochłowic przy hucie Zgoda został w czasie wojny założony podobóz koncentracyjny obozu w Oświęcimiu. Potem na tym terenie funkcjonował obóz pracy.

    Po zakończeniu wojny zarządzeniem ówczesnego wojewody katowickiego gmina Świętochłowice otrzymała 1 stycznia 1947 r. prawa miejskie, zaś 17 marca 1951 r. stała się miastem wydzielonym na prawach powiatu. Do miasta zostały przyłączone gminy Lipiny i Chropaczów. Dziś zaś w skład organizmu miejskiego wchodzi 5 dzielnic: Centrum, Chropaczów, Lipiny, Piaśniki i Zgoda.

    Jak już wspomniałem, Świętochłowice są najbardziej zaludnionym miastem w Polsce. Na 13,22 km2 mieszka ok. 55 tys. osób, więc na 1 km2 przypada ich ponad 4 tys. To ogromna energia i potencjał ludzki drzemiący w Świętochłowicach pozwala miastu na codzienne umacnianie swojego wizerunku, w czym niemałe zasługi także jego włodarzy.

    Wysoka Izbo! 700 lat to sporo kart zapisanych przez Świętochłowice w historii Górnego Śląska. Niech mi będzie wolno z tego miejsca na sejmowej mównicy złożyć wszystkim mieszkańcom Świętochłowic serdeczne gratulacje z okazji tak dostojnego jubileuszu ich miasta oraz życzyć im wszelkiej pomyślności i dalszego rozwoju. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jerzy Ziętek - Oświadczenie z dnia 21 marca 2013 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także: