Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Adam Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Otrzymałem informację, że 18 września br. został złożony do Rady Ministrów wniosek o wyrażenie zgody na podpisanie nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA, zwanej dalej konwencją.

    Umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, ta, która obowiązuje do dzisiaj, zawarta 8 października 1974 r. pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej a Polską, nie uregulowała zasad opodatkowania emerytur. Skutkuje to tym, że prawo do opodatkowania danej kategorii dochodów, emerytur przysługuje obu państwom.

    W związku z planowanym podpisaniem nowej umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej proszę pana ministra o odpowiedź na następujące pytania. Proszę o przedstawienie harmonogramu dotyczącego procesu podpisania konwencji, jej ratyfikacji oraz terminu obowiązywania. Czy Rada Ministrów, do której złożony został we wrześniu wniosek o wyrażenie zgody na podpisanie nowej konwencji, zgłosiła jakieś uwagi dotyczące jej treści?

    Chciałbym dowiedzieć się, jak długo trwały negocjacje ze stroną amerykańską dotyczące zapisów nowej konwencji? Czy podczas prac nad nową konwencją były lub nadal są prowadzone konsultacje ze środowiskami polonijnymi w Stanach Zjednoczonych? Jeśli tak, to z jakimi organizacjami rząd prowadził te konsultacje? Jeśli były prowadzone konsultacje, to jakie były opinie przedstawicieli Polonii amerykańskiej na temat projektowanej, nowej umowy?

    Jakie zmiany dla obywateli polskich mają być wprowadzone w przepisach nowej konwencji w porównaniu do obecnie obowiązującej umowy z 1974 r.? Jakie rozwiązania w zakresie opodatkowania emerytur będą miały zastosowanie w nowej konwencji? Czy zmiany wprowadzone przez konwencję będą korzystne dla obywateli polskich? Czy nowa konwencja zniesie rażąco niesprawiedliwy amerykański podatek od nierezydentów podatkowych dla Polaków?

    Czy nowa konwencja będzie przewidywała rozdzielenie praw do opodatkowania świadczeń emerytalnych między umawiające się państwa? (Dzwonek) I jeszcze jedno, ostatnie pytanie. Czy nowa konwencja ureguluje problem opodatkowania dochodów z emerytur uzyskiwanych w drugim umawiającym się państwie poprzez wzajemne zwolnienie tych dochodów z opodatkowania? Dziękuję bardzo, panie marszałku.



Poseł Adam Kwiatkowski - Zapytanie z dnia 06 grudnia 2012 roku.


2477 wyświetleń

Zobacz także: