Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tomasz Latos:

    Dziękuję bardzo, pani marszałek.

    Rzeczywiście ta sytuacja jest dramatyczna, być może Zachem jest już w tej chwili nie do uratowania. A zaczęło się tak, że w połowie 2008 r. kujawsko-pomorscy politycy PO zdecydowali się zdyskontować wygrane w 2007 r. wybory, forsując najpierw na stanowisko prezesa Ciechu byłego kierownika zakładu rolnego z Człuchowa, a następnie na stanowisko prezesa Zachemu osobę, która w ciągu zaledwie kilku lat swoich rządów doprowadziła do całkowitej degrengolady jedno z największych przedsiębiorstw w regionie.

    Przypomnę, że Zachem w roku 2007 r. wykazał się bardzo dobrą rentownością sprzedaży rzędu 14%. Jeszcze pierwsza połowa 2008 r., do momentu zmiany zarządu, dała kilkudziesięciomilionowy zysk. Wszystko zaczęło się od momentu mianowania na prezesa pana Konrada Mikołajskiego.

    Panie Ministrze! Myślę, że w związku z tym należy postawić panu kilka pytań. Czy kupno przez Zachem w lipcu 2008 r. producenta barwników Boruta-Kolor Zgierz sp. z o.o., mimo oczywistego zanikania rynku, a przede wszystkim upadku własnej spółki o dokładnie takim samym profilu, nie stanowi próby wyprowadzenia środków finansowych i nie nosi znamion działania na szkodę spółki? Czy zatrudnienie przez zarząd Zachemu spółki prawniczej Pałucki Trusiński nie odbyło się z naruszeniem prawa i wbrew ustaleniom komisji konkursowej? Biorąc pod uwagę fakt, że kilka miesięcy wcześniej pod dokładnie tym samym adresem i telefonami funkcjonowała spółka prawnicza Kunicki Trusiński, a na zmianę kancelarii usilnie nalegał prezes Ciechu - Kunicki, jednocześnie prezes rady nadzorczej, powstaje pytanie: Czy fakt ten nie wyczerpuje znamion nepotyzmu i czynów korupcyjnych? Czy poręczenie przez zarząd Zachemu kredytów udzielonych Spółce Wodnej ˝Kapuściska˝, o wysokości ponad 36 mln zł, z gwarancją polegającą na zapisie na instalacjach technicznych, nie ma charakteru działania na szkodę spółki? (Dzwonek) Biorąc pod uwagę kiepskie możliwości finansowe spółki wodnej i tragiczną sytuację Zachemu, uzasadnione wydaje się być podejrzenie, że operacja ta stanowi próbę przejęcia udziałów oczyszczalni. Sytuację komplikuje fakt, że w tym niezbyt przejrzystym przedsięwzięciu biorą udział banki. Mowa tu o bankach Pekao SA i Nordea (dyrektorami są tutaj Wiesław Olszewski, ojciec posła Pawła Olszewskiego, oraz Adam Fórmaniak, były przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej, której wysocy...


14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tomasz Latos:

    ...urzędnicy wykazywali już w przeszłości duże zaangażowanie w finansowanie spółki wodnej). Czy w sytuacji katastrofalnych wyników finansowych i wielkich kłopotów z obsługą długu forsowanie wielomilionowych inwestycji, wciągających spółkę w bezpośrednie zagrożenie upadłością, nie ma jedynie charakteru operacji wyprowadzania pieniędzy z Zachemu? Dziękuję.


14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tomasz Latos:

    Poproszę o odpowiedź na piśmie.



Poseł Tomasz Latos - Zapytanie z dnia 08 listopada 2012 roku.


40 wyświetleń

Zobacz także: