Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (druk nr 606).


Poseł Tomasz Kamiński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Notowałem pytania, które padały, natomiast do większości z nich ciężko będzie się odnosić, bo dotyczyły albo ideologii, albo II wojny, albo bolszewików i Bieruta. Nie jestem ekspertem, urodziłem się w 1979 r., ale odniosę się do kilku z tych kwestii.

    Natomiast jeśli chodzi o wystąpienie pana ministra, panie ministrze, powiedział pan, że przekazanie całego pionu edukacyjnego do ministerstwa edukacji i dziedzictwa narodowego będzie upolitycznieniem tej edukacji. Czy my mamy odbierać te słowa tak, że dzisiaj wszystko, co dzieje się w ministerstwie edukacji i dziedzictwa narodowego, jest upolitycznione? Tak można byłoby odbierać te słowa.

    Szkoda, że nie ma pani poseł Krystyny Pawłowicz, która powoływała się na konstytucję uchwaloną w 1997 r., kiedy prezydentem Rzeczypospolitej był Aleksander Kwaśniewski, a całą pracę referendalną wziął na siebie Sojusz Lewicy Demokratycznej. Natomiast z tej oto mównicy wasz kolega, który stał wtedy na czele Akcji Wyborczej Solidarność, Marian Krzaklewski mówił, że tej konstytucji nie należy przyjmować. Proszę sobie przypominać te fakty. Wielu parlamentarzystów, którzy wtedy zasiadali w innych partiach prawicowych, mówiło, że ta konstytucja nie może być przyjęta. Przypominam sobie takie ulotki, że przyjęcie tej konstytucji doprowadzi do końca Rzeczypospolitej. To tak...

    (Głos z sali: Ale ja...)

    ...abyście pamiętali państwo o historii, wygłaszając pewne sądy.

    Pani poseł Maria Nowak pytała, co tak naprawdę skłoniło SLD do złożenia projektu dotyczącego likwidacji IPN i czy likwidacja IPN w połączeniu z likwidacją lekcji historii wpłyną na to, że polskie dzieci nie będą uczone historii. Otóż, nie chciałbym, aby w polskiej szkole wykorzystywano do nauczania historii takie wydawnictwa IPN, jak chociażby to o tytule ˝SB wobec szkoły podstawowej nr 2 w Wólce Górnej w latach 1983-1984˝.

    Pani poseł Anna Paluch mówiła o ˝Wybierzmy przyszłość˝. Przypomnę tylko, że to hasło było stosowane przez lewicę już w 1995 r., w przeciwieństwie do was.

    Pan poseł Piotr Pyzik pytał mnie, jak wytłumaczę się moim rówieśnikom, że jestem zwolennikiem likwidacji IPN. Otóż, wielu moich rówieśników przychodzi do mnie i mówi: Zróbcie coś, dajcie już sobie spokój z tymi teczkami. Zostawcie tę historię. Mówcie, co robić, mówcie o tym, żeby nam, młodym ludziom w Polsce żyło się lepiej, żebyśmy mieli pracę. Przestańcie babrać się w esbeckich niepełnych materiałach. Nas, pokolenia 30-latków to naprawdę nie interesuje. Jeżeli...

    (Poseł Piotr Pyzik: Ale ja...)

    ...wy chcecie się w tym babrać, to się babrajcie.

    (Poseł Piotr Pyzik: Ja pana o to nie pytałem.)

    To przepraszam.

    (Poseł Piotr Pyzik: Proszę uprzejmie.)

    Było pytanie o to, że tutaj siedzi...

    (Poseł Piotr Pyzik: Pomylił się pan.)

    Przepraszam, panie pośle, jeżeli pomyliłem nazwisko. Takie pytanie zadał jeden z pana kolegów.

    Padło stwierdzenie, że siedzi tu szef klubu, który był sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Tak było. Należał, jak parę milionów Polaków, którzy byli w PZPR, i waszych koleżanek i kolegów z partii również. Przypomnę jednak, że w przeciwieństwie do wielu z was, którzy się tego wstydzą, pan Leszek Miller był również premierem Rzeczypospolitej Polskiej, ministrem, wielokrotnie posłem na Sejm Rzeczypospolitej i to on podpisał traktat akcesyjny z Unią Europejską i na zawsze przejdzie do historii Rzeczypospolitej...

    (Poseł Marek Suski: To niech przejdzie do tej historii jak najszybciej.)

    ...w przeciwieństwie do Prawa i Sprawiedliwości i do was.

    (Głos z sali: Powinien się wstydzić tych negocjacji.)

    (Głos z sali: To nieuprzejme...)

    Pani poseł pytała, kto zastąpi IPN w roli polityki historycznej. Według mnie, nie ma takiego określenia, jak polityka historyczna. Jest historia, a nie polityka historyczna. Wy tym pałacie, uprawiacie politykę historyczną. Historycy powinni zajmować się badaniem historii, a nie uprawianiem polityki historycznej.

    Poseł Dziedziczak również pytał o osoby z mojego pokolenia i dziwił się, że są takie różnice wśród nas, tego młodego pokolenia...

    (Poseł Jan Dziedziczak: Oczywiście, można się dziwić, że można należeć do SLD.)

    Otóż, panie pośle, w każdym społeczeństwie są różnice, i dobrze, tylko potrafmy się różnić pięknie - potrafmy się różnić pięknie. Ja nie chcę żyć w kraju, gdzie wszyscy są zuniformizowani, tacy sami, tak samo myślą, tak samo robią, tak samo mają się zachowywać. Żyjemy w wolnym państwie...

    (Poseł Maria Nowak: Ale prawda jest jedna.)

    ...w wolnym kraju. Jeżeli ktoś nie łamie prawa, to może wyrażać swoje poglądy.

    Dlaczego klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest reprezentowany w tak ważnych sprawach przez młodych posłów. Bo to w waszych klubach nie dopuszczają młodych posłów w ważnych tematach, w ważnych tematach są stale ci sami. To pytanie do waszego kierownictwa.

    Wybitni historycy pójdą na bruk, jeżeli zlikwidujemy IPN. Jacy wybitni historycy? Jeśli wybitni historycy, to nie pójdą na bruk, bo zaraz wezmą ich inne uczelnie. Jest zapotrzebowanie na wybitnych historyków, wybitnych naukowców, a więc o to bym się nie bał.

    Cyniczny uśmiech na mojej twarzy. Jeżeli ktoś mnie porównuje do Bieruta, to cóż mogę robić? Natomiast cynizmem było wykorzystywanie do celów polityki śmierci generała Pileckiego i jego rodziny. To jest cynizm, to jest ohydny cynizm. Nigdy w życiu tego nie wolno robić.

    (Poseł Maria Nowak: Niech pan odpowiada na pytania.)

    Stanisław Pięta - przyłączcie się do bolszewików, hańba, dzień prawdy i sprawiedliwości nadejdzie. Pan poseł Pięta słynie z takich wypowiedzi, ale to są wypowiedzi, które bardzo często słychać na ulicy, jego krótko ostrzyżonych kolegów latających z bejsbolami. Nie chcę się do tego ustosunkowywać.

    Pan poseł Kazimierz Ziobro zadał mi pytanie, czy ja naprawdę reprezentuję taki pogląd, czy wykonuję polecenia, aby ugrać stołki. Pani pośle, pan był w Lidze Polskich Rodzin, później w Prawie i Sprawiedliwości, teraz jest pan w Solidarnej Polsce. Proszę - ja nie jestem ekspertem od zmiany stołków i skakania po stołkach, to nie jest pytanie do mnie. Proszę sobie odpowiedzieć na nie wewnętrznie.

    Pan poseł z Solidarnej Polski Piotr Szeliga - że chcemy nadal walczyć z Kościołem. Otóż ja panu posłowi przypomnę, że w czasach PRL powstało więcej kościołów niż po 1989 r. w Polsce.

    (Poseł Marek Suski: Widocznie partia w czynie społecznym kościoły budowała.)

    Cóż, pan poseł zakończył tym, że trzeba więcej merytoryki w tej dyskusji, mówił: nie bijmy piany, a odnosząc się do ustawy, mówił o kościołach. No, piękna dialektyka.

    (Poseł Marek Suski: Taki młody, a zna dialektykę, brawo.)

    (Głos z sali: Jak powstawały?)

    Jakoś powstały.

    Pan poseł Kazimierz Moskal - kto będzie realizował zadania IPN, a więc archiwizacja, te kwestie związane z prokuraturą. Panie pośle - nie ma pana posła - proszę przeczytać projekt ustawy. Prokuratura idzie do prokuratury, są ośrodki akademickie i jest archiwum. Wszystko jest czarno na białym napisane.

    Nie widzę pani poseł Elżbiety Rafalskiej, która zadała pytanie. Ja wyjąłem z tej ustawy ten krótki fragment, bardzo prosty art. 29, o który pani poseł pyta. Jeszcze raz bym panią poseł prosił - przekażę kolegom z klubu - aby pani poseł ze zrozumieniem przeczytała ten artykuł. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 11 września 2012 roku.


196 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:




Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy