Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy Prawo łowieckie (druki nr 441 i 530).


Poseł Sprawozdawca Tomasz Kulesza:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam przyjemność przedstawić państwu sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z prac nad rządowym projektem ustawy zmieniającej ustawę o ochronie przyrody oraz ustawę Prawo łowieckie.

    Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w dniu 13 czerwca br. przeprowadziła pierwsze czytanie, natomiast w dniu 28 czerwca br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw wraz z poprawkami zgłoszonymi na posiedzeniu podkomisji, które doprecyzowały niektóre przepisy projektu.

    Projekt ustawy w pełni transponuje dyrektywę w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, tzw. dyrektywę siedliskową, dyrektywę w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, tzw. dyrektywę ptasią, a także rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie handlu produktami z fok.

    Przyjęcie procedowanego projektu ustawy jest niezwykle istotne z uwagi na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał w dniu 26 stycznia 2012 r. wydał wyrok w sprawie naruszenia dyrektywy ptasiej, w którym orzeczono, że Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy przepisów w zakresie systemu ochrony gatunkowej ptaków. Następnie w dniu 15 marca 2012 r. Trybunał orzekł, że Polska nieprawidłowo transponowała zapisy dyrektywy siedliskowej w zakresie ochrony gatunkowej roślin i zwierząt objętych ochroną na mocy tej dyrektywy. Naruszenia te dotyczą m.in. nieprawidłowego określenia warunków udzielania odstępstw od zakazów w stosunku do gatunków chronionych oraz braku obowiązku kontroli wydanych zezwoleń w zakresie ochrony gatunkowej. Należy podkreślić, że jeśli Polska nie podejmie w odpowiednim czasie stosownych działań odnoszących się do wyroków Trybunału, wówczas komisja może, po uprzednim przedstawieniu zarzutów formalnych, ponownie wnieść sprawę do Trybunału, wskazując kary pieniężne do zapłacenia przez państwo, w wysokości, jaką uzna za odpowiednią do okoliczności.

    Obecny rządowy projekt ustawy ma na celu zapewnienie pełnej zgodności przepisów zarówno z dyrektywą siedliskową, jak i ptasią. Zmiana powyższej ustawy polega m.in. na doprecyzowaniu warunków wydawania zezwoleń na odstępstwa od zakazów w stosunku do zwierząt i roślin objętych ochroną gatunkową oraz nadaniu kontroli wydawanych zezwoleń charakteru obligatoryjnego. Ponadto zmieniono zapisy dotyczące upoważnień do wydawania przez ministra środowiska rozporządzeń w sprawie ochrony gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Ma to na celu zróżnicowanie zakazów, jeśli chodzi o zakazy w stosunku do gatunków dziko występujących, których ochronę regulują ww. dyrektywy, i zakazy w stosunku do gatunków pochodzących z hodowli.

    Ze względu na poważne szkody powszechnie wyrządzane w gospodarstwach przez niektóre gatunki, tj. bobra europejskiego, kormorana czarnego oraz czapli siwej, jak również ze względu na zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa powszechnego spowodowane zalewaniem terenów w wyniku działalności bobra europejskiego zaproponowano określenie ogólnego odstępstwa od zakazów w stosunku do tych gatunków. Takie ogólne odstępstwo będzie wprowadzane zarządzeniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W tych przypadkach nie będzie konieczności uzyskiwania indywidualnych zezwoleń na odstępstwo od zakazów. Odstępstwo wydawane będzie po spełnieniu przesłanek do wydawania derogacji i warunków określonych w dyrektywie ptasiej oraz dyrektywie siedliskowej.

    W projekcie ustawy wprowadzono również zmiany mające na celu uporządkowanie kwestii związanych z gatunkami ptaków łownych. Regulacje dotyczące ptaków łownych znajdują się w obowiązującej ustawie o ochronie przyrody. Przedłożony projekt ustawy przewiduje uchylenie ich w ustawie o ochronie przyrody i przeniesienie do Prawa łowieckiego. W ten sposób Prawo łowieckie będzie kompleksowo regulowało sprawy związane ze zwierzyną łowną. Należy też podkreślić, że zmiany wprowadzane w tej ustawie są w pełni zgodne z dyrektywą ptasią.

    Mając na uwadze zapewnienie wykonywania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie handlu produktami z fok, wprowadzono także przepis ustanawiający sankcje za umyślne naruszenie zakazów w stosunku do produktów z fok. Jednocześnie państwa członkowskie zobowiązane są do powiadomienia Komisji Europejskiej o wprowadzeniu przepisów dotyczących tych sankcji. Wprowadzenie odpowiednich sankcji za prowadzenie nielegalnych działań komercyjnych z udziałem wszystkich gatunków fok przyczyni się również do implementacji dyrektywy siedliskowej.

    Na zakończenie chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa za właściwe zaprezentowanie projektu ustawy. Dziękuję Biuru Legislacyjnemu. W sposób szczególny, z głębi serca, chciałbym podziękować paniom i panom posłom, którzy uczestniczyli w pracach komisji i podkomisji, a Wysoką Izbę proszę o przyjęcie sprawozdania z druku nr 530. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka)



Poseł Tomasz Kulesza - Wystąpienie z dnia 11 lipca 2012 roku.


77 wyświetleń

Zobacz także: