Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2011 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2011 roku (druk nr 294) oraz komisyjnym projektem uchwały (druk nr 522).


Poseł Tomasz Kamiński:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Drodzy Goście! Najpierw jedno zdanie do pani poseł mojej przedmówczyni. Szkoda, że nie widzieliście 2 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Wtedy wam to nie przeszkadzało, dzisiaj powołujecie się na podpisy.

    Na samym początku chciałbym powiedzieć, że co roku rozpatrujemy coroczne sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dzisiaj nadszedł ten dzień i jest to też dzień, aby podyskutować o przyszłości mediów publicznych w Polsce, bo dobrze w tym sektorze nie jest. Natomiast jeżeli chodzi o stanowisko, w pierwszej części chciałbym powiedzieć, że Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosuje za przyjęciem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

    Aby uzmysłowić Wysokiej Izbie, jakie są tego przyczyny, sięgnę trochę do historii i przypomnę klimat, jaki funkcjonował w mediach publicznych. Przypomnę ustawę z końca 2005 r. o zmianie w podziale zadań i kompetencji organów państwowych nowelizującą między innymi ustawę medialną. Wtedy, o czym wiemy, rządził PiS. To była noc św. Bartłomieja dla mediów publicznych. Rozwiązano Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, powołano nową, koalicyjną, złożoną z członków PiS-u, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin.

    (Głos z sali: Poprzedni kto był?)

    Cóż, że Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 29 maja 2006 r. orzekł niekonstytucyjność tych zmian. Rozpoczął się okres niekompetencji, sporów, czystek. Przypomnijmy sobie, jak członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji donosili na siebie do prokuratury. W TVP trwała karuzela stanowisk. Było około 6 czy 8 - o ile się nie mylę - prezesów w krótkim okresie.

    (Poseł Jan Dziedziczak: Nie to co Robert Kwiatkowski.)

    Aby zmienić prezesa, były wynajmowane prywatne firmy ochroniarskie. Taki klimat był kiedyś w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

    (Głos z sali: Teraz nie będzie prezesa.)

    Pani marszałek, bardzo proszę uspokoić niesfornych posłów.


Poseł Tomasz Kamiński:

    Nam wszystkim nie przynosi też chwały fakt nieudanych dwóch noweli prawa medialnego, modyfikujących m.in. finansowanie mediów publicznych, ani to, że nowela zgłoszona przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, proponująca prosty system finansowania z odpisów z PIT i CIT, nigdy nie została skierowana na ścieżkę legislacyjną.

    Można krytycznie oceniać zmiany prawa medialnego wprowadzone nowelą z połowy 2010 r., w wyniku której powołano obecną Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ale ta rada, po kontrowersjach pierwszego okresu, pracuje zgodnie i kompetentnie. Nie można powiedzieć, że jej członkowie nie mają wiedzy czy doświadczenia medialnego. Może nie podobać się nam skład rad nadzorczych czy zarządów 19 spółek mediów publicznych, ale organy te, wyłonione w drodze konkursów (Wesołość na sali), działają relatywnie dobrze... (Wesołość, poruszenie na sali) Były konkursy publiczne, jeżeli ktoś ma na tej sali jakieś ˝ale˝ do tych konkursów, to są odpowiednie służby i tam proszę zgłaszać doniesienia. (Wesołość na sali)

    Ruszyła cyfryzacja telewizji, choć nie jesteśmy wolni od obaw związanych z niedostateczną kampanią informacyjną i brakiem pomocy państwa dla najbiedniejszych w zakupie tzw. set-top box. Niestety, szanowni państwo, mamy do czynienia ze zmianami na gorsze, jeżeli chodzi o finansowe wsparcie mediów publicznych. W budżecie TVP za rok ubiegły wpływy abonamentowe stanowią niespełna 13%.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: To wina premiera Tuska.)

    Załamaniu systemu finansowania tych mediów towarzyszą coraz większe oczekiwania dotyczące ich misyjności i powinności. Rodzą się niestety niezdrowe, ˝reformatorskie˝ pomysły likwidacji oddziałów telewizji publicznej, oddziałów terenowych. Tak, to jest wina obecnego rządu i premiera Donalda Tuska, bo to politycy Platformy Obywatelskiej wzywali Polaków do niepłacenia abonamentu, nie proponując w zamian żadnego innego rozwiązania, które byłoby zagwarantowaniem bezpieczeństwa finansowego mediów publicznych. Docierają do nas sygnały nieoficjalne, że trwają prace nad nowym projektem ustawy o finansowaniu mediów publicznych. Pytam z tej mównicy: Co dalej z mediami publicznymi? Nie ma nikogo z rządu. Niestety, sytuacja znacznie się pogarsza i w zamian za to, że było przyzwolenie ze strony rządzących na to, aby obywatele nie płacili abonamentu, nie ma żadnej gwarancji co do przyszłości mediów publicznych w Polsce. W Europie są różne systemy. W 19 krajach europejskich media utrzymują się z abonamentu, ale są również inne rozwiązania. Sojusz Lewicy Demokratycznej takie rozwiązanie przedstawił. Niestety, nie uzyskało ono w poprzedniej kadencji aprobaty, mimo wcześniejszych zapewnień.

    Jeszcze raz podkreślam, Sojusz Lewicy Demokratycznej, dostrzegając problemy w finansowaniu mediów publicznych w Polsce, będzie głosował za przyjęciem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (Oklaski)



Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 27 czerwca 2012 roku.


53 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:




Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Kamiński - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy