Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo nr SPS-023-4712/12 z dnia 16 maja dotyczące interpelacji poseł na Sejm RP pani Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej w sprawie włączenia Służby Celnej do systemu emerytalnego służb mundurowych uprzejmie informuję, co następuje.

   W exposé wygłoszonym w dniu 18 listopada 2011 r. podczas posiedzenia Sejmu RP prezes Rady Ministrów pan Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie wielu rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji w finansach publicznych. Jedno z zapowiedzianych działań dotyczy zreformowania systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych.

   Pan premier wskazał na konieczność wydłużenia minimalnego stażu służby oraz wprowadzenia minimalnego wieku emerytalnego, zaznaczając jednocześnie, że zmiany te dotyczyć będą jedynie kręgu podmiotów, które aktualnie objęte są emerytalnym systemem służb mundurowych.

   Ustawa dotycząca zreformowania systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych została uchwalona przez Sejm RP w dniu 11 maja 2012 r.

   Pozwolę sobie zauważyć, że również podczas debaty w Sejmie w dniu 11 maja br. na temat reformy emerytalnej pan premier zaznaczył, iż podczas spotkania z celnikami nie padły żadne deklaracje z jego strony na temat możliwości włączenia celników do systemu zaopatrzeniowego, a jedynie wskazał, że szukane będą sposoby, aby celnicy pracując obok funkcjonariuszy Straży Granicznej na tej samej granicy, w podobnych warunkach, nie czuli się poszkodowani; żeby status materialny celnika nie był gorszy od statusu funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy wykonują w jakimś sensie podobną pracę w podobnych warunkach.

   Jednocześnie podkreślenia wymaga również fakt, iż w czasie prac nad zmianą systemu emerytalnego służb mundurowych minister finansów nie popierał żądań formułowanych przez funkcjonariuszy Służby Celnej w zakresie objęcia tej formacji emerytalnym systemem mundurowym, mając na względzie m.in. fakt, iż Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu i nadrzędnym działaniem rządu winno być wyjście z tej procedury i zapewnienie stabilności finansów państwa w sposób trwały i wiarygodny. Zważywszy, iż zaopatrzeniowy system emerytalny wymaga z roku na rok coraz wyższych środków z budżetu państwa, niewłaściwym byłoby rozszerzenie kręgu podmiotów objętych tym systemem o funkcjonariuszy Służby Celnej. Rozszerzenie mundurowego systemu emerytalnego o funkcjonariuszy Służby Celnej byłoby również sprzeczne z uchwaloną przez Sejm RP w dniu 11 maja 2012 r. ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórymi innymi ustawami dot. zrównania i podwyższenia do 67 lat wieku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn.

   Ponadto należy zauważyć, iż funkcjonariusze Służby Celnej objęci są powszechnym systemem emerytalnym, opartym na obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, zaś wysokość ich emerytury jest zależna od wieku przejścia na emeryturę oraz wysokości składek zgromadzonych przez cały okres pracy zawodowej funkcjonariusza.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Mirosław Sekuła

   Warszawa, dnia 4 czerwca 2012 r.