Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację posła Tadeusza Arkita, przekazaną w dniu 16 grudnia 2011r., pismem o sygn.: SPS-023-435/11, w sprawie możliwości pozyskania środków z UE przekazanych na zabezpieczenie zlikwidowanych kopalń i rekultywację terenów górniczych po tych kopalniach, na przykładzie gminy Trzebinia, poniżej przedstawiam następujące wyjaśnienia w tej kwestii.:

   W przedmiotowej interpelacji zawarto następujące pytanie: ˝W ramach jakich projektów podmioty górnicze, a w przypadku gminy Trzebinia Kompania Węglowa, mogą się starać o pozyskanie funduszy skierowanych z Komisji Europejskiej na zabezpieczenie zlikwidowanych kopalń i na naprawienie szkód górniczych powstających w tych kopalniach?˝.

   Odpowiadając na powyższe pytanie, informuję, że Program Operacyjny ˝Infrastruktura i środowisko˝ (dalej PO IiŚ) w ramach działania 2.2: Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich, umożliwia wsparcie projektów zmierzających do rekultywacji terenów zdegradowanych oraz ochrony terenów, na których występuje zagrożenie wystąpienia szkody w środowisku. Zgodnie ze szczegółowym opisem priorytetów PO IiŚ (dalej SZOP) celem ww. działania jest ˝Zwiększenie ilości terenów przywróconych do właściwego stanu przez rekultywację terenów zdegradowanych (...)˝. Wobec powyższego działanie 2.2 umożliwia m.in. dofinansowanie projektów zmierzających do rekultywacji terenów powojskowych oraz zdegradowanych przez przemysł i górnictwo (włącznie z działaniami udostępniającymi tereny do rekultywacji - usuwanie m.in. zanieczyszczeń ropopochodnych i chemicznych). Zgodnie z SZOP w ramach działania wspierane mogą być projekty polegające na kompleksowej rekultywacji zmierzającej do przywrócenia naturalnego ukształtowania terenu i/lub osiągnięcia przez glebę lub ziemię zawartości substancji zgodnych z wymaganymi standardami. W ramach działania mogą być realizowane wyłącznie projekty wielkoobszarowe na terenach niezurbanizowanych i jedynie w sytuacji, gdy obecny właściciel gruntu nie jest odpowiedzialny za powstanie zanieczyszczenia lub degradację środowiska.

   Beneficjentami projektów wspieranych w ramach działania 2.2, zgodnie z SZOP, mogą być:

   1) jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,

   2) podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,

   3) wojewodowie, PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne,

   4) urzędy morskie,

   5) wojsko - jednostki organizacyjne podległe ministrowi obrony narodowej oraz dla których jest on organem założycielskim lub organem nadzorczym,

   6) podmioty odpowiedzialne za realizację zadań wymienionych na liście indykatywnej.

   Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych dla projektów inwestycyjnych realizowanych w ramach PO IiŚ została określona na poziomie 20 mln PLN. Wskazane ograniczenie nie odnosi się do projektów dotyczących prac przygotowawczych. Projekty dotyczące rekultywacji o wartości wydatków kwalifikowanych niższej niż 20 mln PLN, mogą być realizowane w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych.

   W działaniu 2.2 PO IiŚ przewidziano dwa tryby naboru wniosków o dofinansowanie, tj. tryb indywidualny oraz konkursowy. Tryb indywidualny związany jest z funkcjonującą w ramach PO IiŚ listą projektów indywidualnych (dalej LPI). Na LPI włączane są projekty poddane konsultacjom społecznym, a następnie zatwierdzone przez instytucję zarządzającą PO IiŚ (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego), których propozycje zgłasza instytucja pośrednicząca (Ministerstwo Środowiska). Projekty mogą być zgłaszane również w trybie otwartych postępowań konkursowych. W działaniu 2.2 trwa obecnie ogłoszony przez Ministerstwo Środowiska konkurs nr 7/POIiŚ/2.2/02/2011, w ramach którego istnieje możliwość składania wniosków o dofinansowanie w terminie do 16 stycznia 2012 r. Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach w/w. konkursu wynosi 50 mln EUR z Funduszu Spójności. Szersze informacje na temat konkursu, w tym jego regulamin, dostępne są na stronie internetowej MŚ pod adresem: http://www.mos.gov.pl/artykul/70_infrastruktura_i_srodowisko/16910_nabor_wnioskow_w_trybie_konkursowym_w_ramach_dzialania_2_2_poiis.html.

   Jednocześnie wskazuję, że w ramach działania 2.2 PO IiŚ podpisano do chwili obecnej 4 umowy o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania UE 389,5 mln PLN, co stanowi ok. 47,5% środków dostępnych dla tego działania. Wobec powyższego informuję, że w PO IiŚ dla działania 2.2 są jeszcze dostępne środki na realizację kolejnych projektów. Równocześnie informuję, że w ramach PO IiŚ realizowany jest projekt rekultywacyjny na terenie gminy Trzebinia pn. ˝Rekultywacja zbiornika odpadów niebezpiecznych i szkodliwych po zakładach Górka w Trzebini˝, którego beneficjentem jest wojewoda małopolski.

   W ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-2013 (RPO) wsparcie ww. inwestycji możliwe jest przede wszystkim w ramach osi priorytetowych z zakresu rewitalizacji, ochrony środowiska i zapobiegania zagrożeniom. Informuję przy tym, iż zgodnie z przyjętym systemem wdrażania polityki spójności w Polsce decyzje odnośnie do przyznania dofinansowania w ramach RPO podejmuje instytucja zarządzająca, tj. zarząd województwa, kierując się przy tym stopniem wypełnienia przez dany projekt kryteriów odnoszących się do celów danego priorytetu oraz dostępnością środków finansowych w działaniu.

   Dodatkowo informuję, iż dofinansowanie projektów z zakresu rewitalizacji w ramach Małopolskiego RPO przewidziano w działaniu 6.1: Rozwój miast oraz 6.2: Rozwój obszarów wiejskich. Zwracam jednak uwagę, iż w powyższych działaniach ze wsparcia zostały wyłączone przedsiębiorstwa, w tym spółki Skarbu Państwa.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Adam Zdziebło

   Warszawa, dnia 9 stycznia 2012 r.