Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Wyborcy informują mnie, iż na terenie całego kraju występuje problem nierespektowania ulg ustawowych (ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym) - prywatni przewoźnicy świadczący usługi w transporcie zbiorowym nie stosują całkowicie, bądź stosują w zaniżonej wysokości, obowiązującego prawa do ulg.

   Bywa, że w minibusach brakuje informacji na temat praw i obowiązków pasażerów, jak też informacji o cenach ulgowych biletów. Zgłaszany jest też fakt nieznajomości obowiązującego prawa przez pracowników firm przewozowych, jak i właścicieli firm.

   Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Olkuszu (Okręg Małopolski) zwróciło się w sprawie respektowania prawa do ulg do urzędu marszałkowskiego w Krakowie. Niemniej informacja, którą koło otrzymało, nie jest zadowalająca, bowiem oświadczono, iż ˝jest prawo do ulg, powinno być respektowane, ale niestety nie ma odpowiednich sankcji, aby je egzekwować od przewoźników˝ (fragment listu p. prezes Zarządu Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Olkuszu z dnia 20 kwietnia br.).

   W ostatnim czasie na skutek działań PZN ukazało się wiele artykułów w prasie oraz reportaży telewizyjnych na temat nierespektowania ulg ustawowych w transporcie zbiorowym.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   Czy Pan Minister zamierza podjąć stosowne kroki w celu egzekwowania stosowania obowiązującego prawa od przewoźników?

   Czy nie należy podjąć działań dążących do nowelizacji ustaw w przedmiocie stosowania sankcji wobec przewoźników w przypadku ignorowania praw osób niepełnosprawnych?

   Z poważaniem

   Poseł Anna Grodzka

   Warszawa, dnia 24 kwietnia 2012 r.