Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Tadeusza Andrzeja Arkita w sprawie przepisów art. 73 ustawy Karta Nauczyciela, dotyczących urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli i związanego z nim wynagrodzenia ponoszonego ze środków gmin (nr SPS-023-412/11), uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

   Zgodnie z art. 73 ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) nauczyciele przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia zachowują prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54 ustawy. Etaty nauczycieli przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia i etaty nauczycieli zatrudnionych na ich zastępstwo, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 49, poz. 463), są wykazywane w systemie.

   Na podstawie danych z systemu informacji oświatowej o liczbie etatów nauczycieli obliczany jest corocznie koszt wzrostu ich wynagrodzeń, o który zwiększone są wysokości części oświatowej subwencji ogólnej dzielonej między poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2011 (Dz. U. z 2010 r. Nr 249, poz. 1659), wydanym na podstawie art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526 i Nr 127, poz. 857). Z analizy Ministerstwa Edukacji Narodowej przeprowadzonej na podstawie danych zgromadzonych w systemie informacji oświatowej wynika, że liczba etatów nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia w roku 2011 stanowi 2,55% liczby etatów wszystkich nauczycieli zatrudnionych w jednostkach samorządu terytorialnego.

   Ponadto pragnę poinformować, że tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, wzór orzeczenia i sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem orzeczeń o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz organ odwoławczy od orzeczeń o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, uwzględniając w szczególności sposób wydawania orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu oraz termin odwołania się od orzeczenia, określa rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1991), wydane, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, na podstawie delegacji zawartej w art. 73 ust. 11 ustawy Karta Nauczyciela.

   Należy zauważyć, że podmiotem uprawnionym do wydania orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jest lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Orzeczenie jest wydawane na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego, wyników badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie lekarz uznał za niezbędne, a także dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia. W przypadku gdy któraś ze stron, tj. dyrektor lub nauczyciel, nie godzi się z orzeczeniem, może na mocy § 4 rozporządzenia złożyć, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, odwołanie do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce wydania orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie.

   Jak z powyższego wynika, obowiązujące przepisy prawa stwarzają możliwość kontroli zasadności wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego leczącego nauczyciela orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Mirosław Sielatycki

   Warszawa, dnia 29 grudnia 2011 r.