Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Stan faktyczny: W czasie licznych spotkań z burmistrzami i przedstawicielami samorządów lokalnych zwrócono mi uwagę na występujący problem notowania znacznego wzrostu przechodzenia nauczycieli na roczne płatne urlopy dla poratowania zdrowia. W kolejnych latach na ww. urlopy nauczycieli środki ponoszone przez dane gminy na pokrycie kosztów urlopów zwiększały się. Urlop dla poratowania zdrowia nauczycieli i związane z nim wynagrodzenie wynikają z przepisów ustawy Karta Nauczyciela (art. 73), a nie z przepisów prawa lokalnego, jak regulamin wynagradzania nauczycieli. Mimo tego faktu gminy na realizacje tego przywileju nauczycieli nie otrzymują żadnych środków.

   W tym stanie rzeczy samorządy muszą podwójnie ponosić koszty za nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia - temu, kto jest na urlopie, oraz temu, kto go zastępuje. Na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel dostaje pełną pensje, w tym czasie nie można go zwolnić. Karta Nauczyciela daje możliwość trzykrotnego skorzystania z takich rocznych urlopów podczas swojej pracy zawodowej. Decyzję o urlopie dla nauczyciela wydaje w obecnym momencie lekarz pierwszego kontaktu.

   Pytania:

   1. Czy ministerstwo zamierza podjąć inicjatywę ustawodawczą w celu zapewnienia środków na pokrywanie kosztów związanych z rocznym urlopem dla poratowania zdrowia nauczycieli z budżetu centralnego, zwalniając z tego wymogu gminę?

   2. Czy możliwe jest wprowadzenie regulacji przez ministerstwo, by decyzję o urlopie dla nauczyciela wydawała komisja ZUS, a nie, jak jest teraz, lekarz pierwszego kontaktu?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Tadeusz Arkit

   Warszawa, dnia 8 grudnia 2011 r.