Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Ryszarda Galii, nr SPS-023-4127/12, z dnia 26 kwietnia 2012 r. w sprawie planów budowy transeuropejskiej sieci transportowej w województwie opolskim, przekazuję następującą odpowiedź.

   Zgodnie z projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie unijnych wytycznych dla sieci TEN-T najważniejsze połączenia transportowe województwa opolskiego o charakterze międzynarodowym j międzyregionalnym znajdujące się na tej sieci w jej nowym kształcie układają się głównie wzdłuż doliny Odry. Łączą one Opole z kluczowymi ośrodkami gospodarczymi zlokalizowanymi w sąsiednich województwach - Wrocławiem i Katowicami oraz aglomeracjami tych miast. Na drogową sieć TEN-T w województwie opolskim składają się autostrada A4 oraz droga ekspresowa S11. Połączenia drogowe na osi północ - południe łączące bezpośrednio Opole z regionami po stronie czeskiej obecnie nie spełniają kryteriów, które pozwoliłyby na ich włączenie do sieci TEN-T.

   Wymienione w interpelacji połączenie po drodze wojewódzkiej nr 414 i drodze krajowej nr 41 obsługuje głównie ruch lokalny oraz przygraniczny. Z badań średniego dobowego natężenia ruchu w 2010 r. wynika, że na ww. szlaku wynosi ono od 2500 do 6000 pojazdów. Ponadto nadmieniam, że w odległości 6, 9 i 12 km od styku drogi wojewódzkiej nr 414 z autostradą A4, w okolicach Krapkowic, znajdują się trzy węzły na skrzyżowaniach autostrady A4 z:

   - drogą krajową nr 45,

   - drogami wojewódzkimi nr 423 1 409.

   Wspomniane węzły w stopniu wystarczającym obsługują ruch pomiędzy Opolem a obszarami przygranicznymi po stronie czeskiej. Jednocześnie w kierunku zachodnim od drogi nr 414, w odległości 16 km, na autostradzie A4 znajduje się kolejny węzeł z drogą krajową nr 46, która łączy Opole z Nysą, skąd następnie droga krajowa nr 41 zapewnia połączenie w kierunku Prudnika.

   Biorąc pod uwagę powyższe, przekazuję następujące stanowisko.

   Odnośnie do pytania 1, na jakim etapie są prace dotyczące włączenia polskiego odcinka zachodniego ramienia śląskiego krzyża do sieci TEN-T, informuję, że dotychczasowy układ drogowy po stronie polskiej nie przenosi tak znacznych, jak po stronie czeskiej, potoków ruchu. Wspomniane w piśmie szlaki w korytarzu III zapewniają dogodne połączenie województwa opolskiego z regionami po stronie czeskiej. Nie ma zatem obecnie wystarczającego uzasadnienia ekonomicznego, aby rozbudowywać infrastrukturę dróg nr 41 i 414 pod kątem standardów przewidzianych dla sieci TEN-T i wprowadzania tam uciążliwego zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i środowiska przyrodniczego ruchu pojazdów ciężkich. Warto również zaznaczyć, że przedłużenie śląskiego krzyża na obszar województwa opolskiego kolidowałoby z obszarami cennymi przyrodniczo, zarówno po stronie czeskiej (przedgórze Jesioników), jak i po stronic polskiej (Lasy Niemodlińskie).

   Odnośnie do pytania 2 uprzejmie informuję, że, mając na względzie powyżej przytoczone argumenty, w najbliższym czasie nie przewiduje się realizacji węzła autostradowego łączącego autostradę A4 z drogą nr 414.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Maciej Jankowski

   Warszawa, dnia 11 maja 2012 r.