Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Świadczenia zespołu opieki długoterminowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie obejmują leczenie i opiekę nad chorymi z niewydolnością oddechową, wymagającymi stosowania inwazyjnej, prowadzonej przy pomocy respiratora (przez rurkę tracheostomijną), bądź nieinwazyjnej (prowadzonej przez różnorodne ustniki oraz maski) terapii oddechowej, niewymagającej hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii lub pobytu w zakładach opieki całodobowej, wymagającymi jednak stałego specjalistycznego nadzoru lekarza, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji. Świadczeniami zespołu długoterminowej opieki domowej mogą być objęci chorzy, którzy mają zapewnione odpowiednie warunki domowe i przeszkoloną rodzinę (opiekunów prawnych) w zakresie obsługi aparatury medycznej i udzielania pierwszej pomocy. W 2003 r. świadczenia tego typu zostały wpisane na listę świadczeń refundowanych przez NFZ.

   Wentylacja mechaniczna w warunkach domowych jest znacznie korzystniejsza dla pacjenta pod względem socjalnym, psychicznym i zdrowotnym. Wpływa pozytywnie na jego samopoczucie i jakość życia, daje szansę na pobyt w naturalnym domowym środowisku. Pacjenci wentylowani w domu są mniej podatni na infekcje i znacznie rzadziej chorują. Za stosowaniem tego rodzaju leczenia przemawia podwyższenie komfortu życia pacjenta i co jest bardzo istotne, stosunkowo niski koszt w porównaniu do leczenia w warunkach stacjonarnych. Pacjenci leczeni są profesjonalnie, w przyjaznym domowym otoczeniu i co ważne, taniej.

   Przez kolejne lata świadczeniodawcy wentylacji mechanicznej w warunkach domowych byli zachęcani przez NFZ do obejmowania opieką kolejnych chorych. Obecnie w Polsce z wentylacji domowej korzysta ok. 1600 osób.

   Sytuacja zmieniła się radykalnie w roku ubiegłym, w wyniku czego do dziś wielu świadczeniodawców nie ma rozliczonych tzw. nadwykonań. A według danych świadczeniodawców ponad 200 pacjentów nie ma zapewnionych środków na kontynuację leczenia. To spowodowało, że świadczeniodawcy nie przejmują pod swoją opiekę nowych, zakwalifikowanych do takiego leczenia pacjentów. Ze względu na charakter schorzenia i specyfikę leczenia pacjenci tacy są hospitalizowani, i to głównie na oddziałach intensywnej terapii medycznej. Zajmują oni miejsca, które mogłyby służyć bardziej potrzebującym, i jednocześnie zwiększane są koszty leczenia tej grupy pacjentów.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jak określono zapotrzebowanie na tego typu świadczenie w tym roku i jak planowane jest zapotrzebowanie w następnych latach?

   2. Ilu pacjentów zakwalifikowanych do wentylacji mechanicznej w warunkach domowych oczekuje na to świadczenie w warunkach szpitalnych?

   3. Czy prowadzone są prace nad wprowadzeniem świadczeń zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie na listę świadczeń nielimitowanych, ratujących życie?

   4. Jak zwiększyłyby się lub zmniejszyły koszty leczenia tej grupy pacjentów, gdyby świadczenie to było nielimitowane?

   Z poważaniem

   Poseł Janina Okrągły

   Warszawa, dnia 13 kwietnia 2012 r.