Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W orzeczeniu, Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 60 ustawy o skok z 2009 r. w zakresie w jakim nie różnicuje nadzoru nad małymi kasami jest niezgodny z Konstytucją RP, co wymusza zmianę ustawy o skok w zakresie nadzoru nad kasami i Kasa Krajową.

Z tych przyczyn, w celu wypracowania kierunku przyszłych prac legislacyjnych proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Jak po orzeczeniu TK zdaniem KNF powinna zostać zmodyfikowana ustawa o skok z 2009 r. w zakresie nadzoru nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi i Kasą Krajową?

  2. W jaki sposób w świetle orzeczenia TK powinna ulec zmianie zdaniem KNF rola Kasy Krajowej?

  3. Dlaczego KNF prowadzi w stosunku do KK postępowanie na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy o skok, mimo czterokrotnego przedstawienia przez KK programu postępowania naprawczego, co jednoznacznie wskazuje na brak podstaw do wszczęcia i prowadzenia tego postępowania?

  4. Dlaczego KNF nie wyraziła zgody na przejęcie kas (takich jak SKOK Wspólnota, św. Jana z Kęt i Wesoła) w trybie art. 74c ust. 3 przez kasę gotową je przejąć, twierdząc, że brak jest kasy spełniającej kryteria ustawowe, mimo tego, że kasa gotowa przejąć inne kasy spełniała te kryteria?

  5. Czy w przypadku zgody na przejęcie SKOK Wspólnota przez inną kasę wsparcie BFG mogłoby być niższe niż wypłaty dokonane z tytułu gwarancji depozytów i o ile? Jakie analizy były wykonane przez KNF i jakie alternatywne rozwiązana inne niż wprowadzenie zarządcy komisarycznego i złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości SKOK Wspólnota były rozważane przez KNF i dlaczego ich nie zrealizowano?

  6. Na jakiej podstawie prawnej KNF wydał komunikat w sprawie kryteriów dla podmiotów przejmujących kasy? KNF jest organem administracji publicznej i zgodnie z art. 7 Konstytucji RP może działać wyłącznie na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów. Decyzje wydawane w przedmiocie objętym komunikatem wywołują zaś nieodwracalne konsekwencje prawne dla podmiotów, których dotyczą.

  7. Na jakiej podstawie prawnej KNF wydała zasady ładu korporacyjnego dla podmiotów nadzorowanych? KNF jest organem administracji publicznej i zgodnie z art. 7 Konstytucji RP może działać wyłącznie na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów.

  8. Dlaczego żaden z zarządców komisarycznych ustanowionych przez KNF nie sporządził dotychczas PPN,do czego zobowiązywała ich ustawa o skok oraz decyzje KNF, czy i jakie KNF wyciągnął w stosunku do nich konsekwencje?

  9. Dlaczego żaden z zarządców komisarycznych, który mimo ustawowego obowiązku wynikającego z art. 73 ust. 5ustawy o skok ,nie sporządził PPN nie został przez KNF odwołany?

  10. Czy zarządcy komisaryczni innych kas niż SKOK Wołomin, udzielając w toku posiedzeń podkomisji nadzwyczajnej do oceny funkcjonowania ustaw o skok bardzo obszernych wyjaśnień dotyczących wewnętrznej sytuacji kas, którymi zarządzali i przedstawiając informacje, na ich temat oraz na temat ich klientów i kontrahentów, które nie były wcześniej publicznie dostępne, nie naruszyli przepisów o tajemnicy zawodowej?

  11. Czym wg KNF różnią się spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe od banków spółdzielczych? Czy wg KNF regulacje i sposób nadzoru nad tymi podmiotami powinny się różnić, a jeśli tak to na czym te różnice powinny polegać?

  12. Dlaczego KNF w toku prac nad projektem ustawy o obligacjach sprzeciwiała się możliwości wprowadzenia regulacji pozwalających na dokapitalizowanie kas z wykorzystaniem obligacji wieczystych, analogicznie jak w przypadku banków?

  13. Dlaczego KNF mając dostateczne informacje wystarczające na zawiadomienie prokuratora o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w Skok Wołomin nie wprowadziła od razu w tym SKOK zarządcy komisarycznego w związku ze stwierdzonym przez KNF rażącymlub uporczywym naruszeniem prawa, tylko zwlekała z tą decyzją do zatrzymania wszystkich członków zarządu tej kasy przez prokuraturę?

  14. O ile przyrosły depozyty w SKOK Wołomin w okresie od dnia zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tym skok do wprowadzenia przez KNF zarządcy komisarycznego w tym SKOK?

  15. Dlaczego KNF zakazała szeregu innych kas reklamy depozytów, a nie zakazał jej SKOK Wołomin?

  16. Jeżeli KNF miała zastrzeżenia do sprawozdań finansowych SKOK Wołomin, to dlaczego w stosunku do tej kasy nie skorzystała z uprawnienia do zlecenia powtórnego badania na podstawie art. 62d ustawy o skok?

  17. Dlaczego zlecając powtórne badanie sprawozdań finansowych w 6 kasach KNF zleciła je podmiotowi uprawnionemu do badania sprawozdań finansowych a nie biegłemu rewidentowi jak to wynika z art. 62d ustawy o skok?

  18. Jakie były koszty powtórnych badań zleconych przez KNF na podstawie art. 62d ustawy o skok, kogo one obciążą i jakie były kryteria, które zdecydowały o wyborze do przeprowadzenia tych badań Deloitte, a także czy KNF rozważał inne tańsze oferty? Dlaczego KNF wybrał do badania sprawozdań kas na podstawie art. 62d Deloitte?

  19. W jaki sposób KNF zamierza odnieść się do zastrzeżeńposzczególnych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do wyników badań przedstawionych przez Deloitte, w sytuacji gdy kasy te twierdzą, że raporty Deloitte zawierają informacje sprzeczne ze stanem faktycznym oraz oceny sprzeczne z zaleceniami KNF? Czy KNF będzie domagać się od Deloitte usunięcia wskazanych przez kasy błędów zawartych w tych raportach?

  20. Dlaczego KNF przez wiele miesięcy, a więc wielokrotnie dłużej niż przewidują to przepisy KPA, prowadzi postępowania w przedmiocie zatwierdzenia wzorców umów Kasy Krajowej i jak to wpływa na realizację ustawowych obowiązków przez Kasę Krajową?

  21. Dlaczego KNF przez wiele miesięcy nie podejmuje decyzji w przedmiocie zaliczenia do funduszy własnych poszczególnych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych dodatkowej odpowiedzialności członków oraz zobowiązań podporządkowanych, czy nie służy to temu, by móc w swoich raportach i publicznych wypowiedziach prezentować, że więcej kas nie spełnia ustawowych wymogów kapitałowych?

  22. Na jakiej podstawie prawnej KNF i według jakich kryteriów odmawia uznania PPN kasy za PPN?

  23. Na jakiej podstawie prawnej KNF i w jakim trybie akceptuje PPN kas?

  24. Według jakich kryteriów KNF stwierdza posiadanie lub brak rękojmi prezesów spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i członków zarządu Kasy Krajowej?

  25. Dlaczego KNF nie dopuściła możliwości autosanacji kas lub sanacji w ramach systemu skok, wprowadzając zamiast tego zarządców komisarycznych w szeregu kas i godząc się na przejmowanie kas przez banki oraz konieczność wypłat depozytów gwarantowanych przez BFG?

  26. Jak KNF ocenia przyszłość ruchu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, jaki powinien być zdaniem KNF optymalny model kasy, skala i przedmiot jej działania, czy kasy powinny koncentrować swoją działalność w pojedynczych zakładach pracy, czy opierać się na szerszej bazie członkowskiej, jakie powinny być źródła budowy funduszy własnych kas, o jakie instrumenty można zdaniem KNF rozszerzyć obecnie dostępne dla kas instrumenty dokapitalizowania, jakie kwalifikacje oraz doświadczenie a także jakie kryteria powinni spełniać prezesi kas?

Z poważaniem,

Jerzy Szmit

Poseł na Sejm RP