Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W odpowiedzi na interpelację Pana Piotra Chmielowskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przesłaną przy piśmie Pana Marka Kuchcińskiego, Wicemarszałka Sejmu RP, z dnia 7 września 2015 r., w sprawie zachowania warunków sanitarnych na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie uprzejmie informuję, że Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater z siedzibą w Częstochowie.

Z informacji uzyskanych od organizatora Festiwalu wynika, że impreza ma charakter religijny, zaś w jej trakcie odbywają się koncerty muzyki sakralnej w obiektach kultu religijnego takich jak kościoły, klasztory czy sanktuaria. Impreza ma również zawartą umowę ubezpieczenia od zdarzeń losowych.

Odnosząc się do postawionych w interpelacji pytań, uprzejmie informuję, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie nie sprawował bezpośredniego nadzoru sanitarnego w czasie trwania koncertów odbywających się podczas Festiwalu.

Ponadto, z informacji uzyskanych od organizatora imprezy wynika, że w ostatnich 3 latach nie korzystano z obecności zespołów ratownictwa medycznego jako zabezpieczenia medycznego organizowanych koncertów, gdyż nie był składane wnioski dotyczące wydania postanowienia zezwalającego na organizację ww. imprezy oraz o zatwierdzenie i wpis do rejestru tymczasowych punktów gastronomicznych lub handlowych, działających podczas Festiwalu. Zgodnie bowiem z art. 3 pkt 1a ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 611, z późn. zm.), imprezy organizowane w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub innych tego typu obiektach, nie są imprezami masowymi w rozumieniu ww. ustawy. W związku z powyższym ww. impreza nie została objęta bieżącym nadzorem sanitarnym Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że w okresie ostatnich 3 lat edycji Festiwalu do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie nie wpłynęły interwencje dotyczące niewłaściwych warunków higienicznych i sanitarnych związanych z organizacją odbywających się imprez.

Jednocześnie należy wskazać, że w uwagi na ogólnopolski charakter imprezy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie nie jest w stanie podać, czy wystąpiły przypadki zgłoszeń interwencji medycznych i jakie były ich koszty, zaś sam Festiwal posiada polisę ubezpieczeniową i wszelkie zdarzenia mogą być pokrywane z tejże polisy.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Piotr Warczyński