Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura zwrócili się przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i osób kościelnych prowadzący opiekę paliatywną i hospicyjną, prosząc o interwencję w sprawie zmiany ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654), której zapisy uniemożliwiają im dalszą działalność w zakresie tej opieki.

   W rozumieniu wyżej wymienionej ustawy działalność hospicyjna i paliatywna zaliczona jest do działalności leczniczej, a w związku z tym do działalności gospodarczej (art. 16 ust. 1). Równocześnie przepisy tej ustawy spowodowały przekształcenie z dniem 1 lipca 2011 r. niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej w przedsiębiorstwa tych organizacji. Zgodnie z art. 2 ust. 1 p. 8, jak czytamy w wymienionej ustawie, przedsiębiorstwo - przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą. Stosownie do tego przepisu: przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

   Szanowny Panie Ministrze, wyżej wymienione przepisy nie odzwierciedlają stanu faktycznego i prawnego, w jakich działają wspominane wcześniej organizacje, bowiem prowadzą one działalność charytatywną, nie pobierając żadnych opłat od pacjentów, którymi się opiekują. Pomimo że większość, ale nie wszystkie organizacje mają zawarte kontrakty z NFZ, to środki z nich płynące nie pokrywają w przeważającej części stowarzyszeń, fundacji i podmiotów kościelnych w całości prowadzonej opieki ani nie pozwalają na objęcie opieką wszystkich potrzebujących. Środki finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia pokrywają tylko 50-80% rzeczywistych kosztów opieki, a nie należy zapominać, że hospicja nikomu opieki nie odmawiają, finansując ją ze środków własnych pozyskanych między innymi z 1%.

   W tej sytuacji traktowanie działalności leczniczej prowadzonej przez nasze organizacje jako działalności zarobkowej jest nie do przyjęcia, pomimo tego przepisy wymienionej ustawy nie dają im żadnej innej możliwości działania poza prowadzeniem działalności gospodarczej, i to w przedsiębiorstwie w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Z dniem 1 lipca 2012 r., tj. po upływie 12 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy (okres przewidziany został na dostosowanie działalności do wymogów tej ustawy), zwracające się z prośbą o pomoc organizacje będą zmuszone do likwidacji swojej działalności dotyczącej opieki hospitacyjnej i paliatywnej, w związku z czym działalność w tym zakresie będzie musiało przejąć państwo.

   Nie należy zapominać, iż przepisy tej ustawy, uznając działalność leczniczą wyłącznie jako działalność gospodarczą, stanowią naruszenie prawa obywateli do swobodnego zrzeszania się w celu prowadzenia działalności leczniczej jako działalności non profit, a przez to pomagania ludziom najbardziej potrzebującym. Obecne przepisy spowodują, że hospicja nie będą mogły korzystać z dobrodziejstw ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym z 1% odpisu dochodowego.

   Szanowny Panie Ministrze, na terenie naszego kraju działa ok. 150 hospicjów jako organizacje pozarządowe non profit. W związku z tym stowarzyszenia, fundacje i osoby kościelne prowadzące opiekę paliatywną i hospicyjną proponują następujące poprawki:

   1) w art. 16 dodaje się ustęp 3 w brzmieniu: Działalność lecznicza podmiotów leczniczych wymienionych w art. 4 ust. 5 i 6 nie jest działalnością gospodarczą, jeżeli nie jest prowadzona w celach zarobkowych,

   2) w art. 106, ust. 3c słowa: ˝rejestru przedsiębiorców˝ zastępuje się słowami: ˝krajowego rejestru sądowego˝.

   W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z zapytaniami:

   1. Czy Pan, jako minister zdrowia, poczyni starania, aby wprowadzić powyższe poprawki?

   2. Dlaczego działalność hospicyjna i paliatywna ma mieć charakter działalności gospodarczej?

   Z poważaniem

   Poseł Grzegorz Tobiszowski

   Ruda Śląska, dnia 4 kwietnia 20102 r.