Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W odpowiedzi na interpelację (nr 34094) Pani Barbary Bartuś - Posła na Sejm RP w sprawie ograniczenia biurokracji w ochronie zdrowia, przedstawiam następujące stanowisko.

W Ministerstwie Zdrowia trwają obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, który był już przedmiotem uzgodnień pozaresortowych.

W projekcie proponuje się umożliwienie osobom niewykonującym zawodu medycznego wykonywanie niektórych czynności, np. związanych z prowadzeniem dokumentacji medycznej, zamiast lekarza, ale pod jego nadzorem. Rozwiązanie to przyczyniłoby się do odciążenia pracowników medycznych od zadań o charakterze biurokratycznym, dzięki czemu mogliby poświęcić więcej czasu pacjentom. Regulacja taka umożliwiłaby również zatrudnianie osób niewykonujących zawodu medycznego w rejestracji, w archiwum, przy sporządzaniu raportów, rozliczeń itp. Uznając zasadność dopuszczenia do wykonywania ww. czynności osób niemających wykształcenia medycznego, należy uregulować ich obowiązki wynikające z dostępu do danych osobowych pacjentów oraz informacji o ich stanie zdrowia, w szczególności obowiązek nieujawniania i niewykorzystywania informacji uzyskanych w związku z wykonywanymi czynnościami.

Projektowane rozwiązania miałyby jednak charakter fakultatywny, umożliwiając osobom zarządzającym podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych bardziej elastyczne kształtowanie zakresu obowiązków poszczególnych pracowników. Nie zakłada się wprowadzenia obligatoryjnego zatrudniania sekretarek medycznych do wykonywania określonych czynności o charakterze biurokratycznym zamiast lekarza, gdyż nie w każdym przypadku zachodzi taka potrzeba, a ocena i decyzja w tej sprawie powinny należeć do podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych. Prowadzenie dokumentacji medycznej nie jest bowiem wyłącznie obowiązkiem administracyjnym wymaganym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministra Zdrowia czy inne organy do celów kontrolnych, ale przede wszystkim jest ważnym źródłem informacji potrzebnych lekarzowi do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Warto także zauważyć, iż od 1 sierpnia 2017 r. wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, będą zobowiązane prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Będzie to stanowić znaczne ułatwienie przy sporządzaniu dokumentacji, bowiem niektóre dane będą powielane przez system, osoba wypełniająca dokumentację medyczna nie będzie musiała każdorazowo wpisywać danych identyfikujących pacjenta czy podmiot udzielający świadczeń.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Sławomir Neumann