Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Odpowiadając na interpelację Pana Tomasza Nowaka - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (nr 33396, z dnia 7.07.2015 r.), w sprawie sytuacji grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Ministerstwo Zdrowia, doceniając rolę pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia w Polsce, podejmuje szczególnie intensywne, wielokierunkowe działania, aby spowodować zwiększenie liczby zatrudnionych pielęgniarek i położnych, a także poprawić status materialny pielęgniarek i położnych, stosownie do finansowych możliwości budżetu państwa i płatnika jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia, uwzględniając jednak także potrzeby innych zawodów medycznych.

Sprawy dotyczące wprowadzenia zmian systemowych w zakresie wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej mających na celu poprawę warunków pracy i płacy są przedmiotem rozmów prowadzonych przez Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W trakcie spotkań omawiano kwestie dotyczące m.in. przygotowania mechanizmów zapewniających wynagrodzenie zgodnie z przygotowaniem zawodowym i uzyskanymi kwalifikacjami podyplomowymi poprzez systemowe rozwiązania mające na celu określenie minimalnych wymogów dotyczących liczby i poziomu kwalifikacji kadry pielęgniarskiej. Ponadto uzgodniono harmonogram działań Ministerstwa Zdrowia dotyczący rozwiązania zgłaszanych przez stronę społeczną postulatów oraz ustalono powołanie dwóch zespołów roboczych:

  1. Zespół do prac nad projektem rozporządzenia dotyczącego świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, który przewiduje dookreślenie minimalnych wymogów dotyczących liczby i kwalifikacji pielęgniarek, poprzez wskazanie liczby równoważników etatów dla pielęgniarek i położnych oraz pielęgniarek i położnych z określonymi kwalifikacjami w poszczególnych profilach lub rodzajach komórek organizacyjnych.
  2. Zespół do spraw opracowania mechanizmów zapewniających przekazywanie środków finansowych na wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych realizujących poszczególne rodzaje świadczeń.

W ramach pierwszego Zespołu, Ministerstwo Zdrowia wraz z przedstawicielami środowiska pielęgniarek i położnych prowadziło prace nad określeniem minimalnej liczby i poziomu kwalifikacji kadry pielęgniarskiej dla wszystkich zakresów świadczeń i rodzajów komórek organizacyjnych, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Obecnie projekt rozporządzenia jest przedmiotem konsultacji publicznych. Przewiduje się sukcesywne wprowadzanie zmian w zakresie doprecyzowania kwalifikacji i liczby pielęgniarek/położnych udzielających świadczeń gwarantowanych we wszystkich rodzajach. Dookreślenie minimalnej liczby i kwalifikacji personelu pielęgniarskiego i położniczego będzie skutkować poprawą jakości i dostępności do świadczeń udzielanych przez pielęgniarki i położne, a tym samym przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów oraz właściwego i efektywnego zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

W dniu 8 września 2015 r. Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia i środowisko pielęgniarek i położnych reprezentowane przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych podpisało rekomendacje zawarte w dokumencie pt: „Zabezpieczenie społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze – rekomendacje i ich realizacja", który jest wynikiem prac Zespołu do spraw analizy i oceny zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze oraz określenia kryteriów będących podstawą ustalania priorytetów w zakresie kształcenia podyplomowego. W skład ww. zespołu wchodzili m.in. przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Powyższy dokument zawiera m.in. charakterystykę demograficzną i epidemiologiczną społeczeństwa, dane dotyczące struktury i organizacji udzielania świadczeń przez pielęgniarki i położne na terenie kraju. Dokonano w nim oceny aktualnego stanu pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce i przedstawiono rekomendacje dotyczące m.in. określenia docelowego wskaźnika pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców, stworzenia polityki zatrudnienia pielęgniarek i położnych oraz wypracowania mechanizmów zapewniających podniesienie ich wynagrodzeń. Ministerstwo Zdrowia przewiduje dalszą współpracę ze środowiskiem pielęgniarek i położnych dotyczącą wdrożenia podpisanych rekomendacji.

Natomiast efektem negocjacji prowadzonych z przedstawicielami OZZPiP oraz NRPiP w ramach prac drugiego zespołu, jest wydanie w dniu 8 września 2015 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2015r. poz. 1400), którego przepisy określają m. in. mechanizmy otrzymywania przez świadczeniodawców dodatkowych środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne. Skutkuje to możliwościami wprowadzenia podwyżek wynagrodzeń dla pielęgniarekn i położnych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia już od września br. w kwocie średnio 300 zł w przeliczeniu na etat/równoważnik etatu, z tym że zwiększenie środków dla podstawowej opieki zdrowotnej nastąpi od 1 stycznia 2016 r. poprzez zwiększenie stawki kapitacyjnej dla pielęgniarki poz, położnej poz oraz pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania.

Na realizację proponowanych zmian przeznaczone zostaną dodatkowe środki finansowe znajdujące się w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia, które zostaną przekazane podmiotom leczniczym w ramach umów. Podwyżkami wynagrodzeń, zostaną objęte pielęgniarki i położne udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach umowy zawartej z NFZ. Natomiast podział środków finansowych przeznaczonych przez NFZ na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia gwarantowane będzie następował na poziomie danego podmiotu leczniczego przez kierownika tego podmiotu (pracodawcę), w uzgodnieniu z reprezentacją pielęgniarek i położnych.

Należy też wskazać, że efektem prac zespołu negocjacyjnego, było wypracowanie w dniu 22 września br. Porozumienia pomiędzy Ministrem Zdrowia a środowiskiem pielęgniarek i położnych, które przewiduje średni wzrost wynagrodzeń, w ciągu czterech lat, o kwotę 1600 złotych. Uzgodnione podwyżki wynagrodzeń zagwarantują wzrost atrakcyjności zawodu pielęgniarki i położnej, co zapewni odpowiednią liczbę wykwalifikowanej kadry w systemie świadczeń opieki zdrowotnej. Wypracowany kompromis wymagał ustępstw z obydwu stron. Daje jednak poprawę bezpieczeństwa pacjentów a pielęgniarkom i położnym poczucie stabilności zawodowej, na miarę możliwości finansowych państwa, zachowując równowagę medyczno - ekonomiczną pracodawców, i ich prawo wyróżnienia pracownika za umiejętności, doświadczenie i jakość wykonywanej pracy.

Jednocześnie, uprzejmie informuję, że realizując treści Porozumienia, Ministerstwo Zdrowia opracowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. Obecnie powyższy projekt, zgodnie z procedurą legislacyjną, jest przedmiotem konsultacji wewnętrznych Ministerstwa Zdrowia. Następnie po uzyskaniu akceptacji Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia zostanie przekazany do konsultacji publicznych i społecznych.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Sławomir Neumann

/podpis elektroniczny/