Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację nr 34517 poseł Elżbiety Nawrockiej, w sprawie planów wyburzenia przez PKP S.A. wybranych obiektów infrastruktury kolejowej, poniżej przedstawiam informacje w przedmiotowej sprawie.

Z informacji uzyskanych od PKP S.A. wynika, że wykazy obiektów do rozbiórki opublikowane w maju br. zostały przygotowane kilka miesięcy temu zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami, a więc z wyłączeniem obiektów zabytkowych. W przypadku uzyskania wiedzy o zmianie statusu obiektu, tj. wpisania do rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, spółka PKP S.A ma możliwość wyłączenia takiego obiektu z przedmiotu umowy zawartej z wykonawcą robót rozbiórkowych.

Ponadto, każdy podmiot realizujący rozbiórki ma obowiązek uzyskania przed rozpoczęciem robót stosownego pozwolenia lub dokonania zgłoszenia zamiaru rozbiórki do właściwego organu architektoniczno-budowlanego w uzgodnieniu z miejscowym konserwatorem zabytków. Pracownicy PKP S.A. są zobowiązani do przekazania terenu, w celu wykonania robót budowlanych polegających na rozbiórce wskazanego obiektu, po przedstawieniu przez wykonawcę prawomocnych dokumentów.

PKP S.A. podejmuje decyzję o fizycznej likwidacji danego obiektu w ostateczności, wówczas gdy zawiodły wszystkie inne próby zagospodarowania zbędnego mienia, a więc sprzedaż, oddanie do odpłatnego korzystania w drodze umów prawa cywilnego, wniesienie do spółek, zbycie lub przekazanie nieodpłatne Skarbowi Państwa, jednostkom samorządu terytorialnego lub państwowym jednostkom organizacyjnym, a względy ekonomiczne nie uzasadniają dalszego utrzymywania tego obiektu.

Z wyrazami szacunku,

Dorota Pyć

Podsekretarz Stanu