Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Minister,

zgodnie z informacjami umieszczonymi w czerwcu na stronach portali ,,Rynek Kolejowy” i ,,Nakolei.pl” PKP S.A. do końca stycznia następnego roku planuje wyburzyć ponad 2 tys. obiektów będących w ich posiadaniu. Ogłoszone przez PKP S.A. postępowanie na likwidację obiektów budowlanych jest podzielone na 36 zadań. Koszt przeprowadzenia prac szacowany jest na 17 mln zł brutto. Wśród budynków przeznaczonych do rozbiórki wytypowane są różne obiekty m.in.: dworce, budynki mieszkalne, szalety czy wieże ciśnień. Na liście znajduje się 2 047 obiektów, najwięcej przypada na Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach( 561), a najmniej w Gdańsku ( 203). W łódzkim planowane są rozbiórki obiektów w Bartkowie, Petrykozy czy Luciążanka Stara Wieś. Uzasadnione jest rozebranie obiektów, które od kilkunastu lat stoją opuszczone, popadły w ruinę i brak jest szans na ich odbudowę czy wykorzystanie w innym celu niż zostały do tego wybudowane. Spora część społeczeństwa obawia się jednak, że rozbiórki dotkną obiekty zabytkowe, których zachowanie leży w szeroko rozumianym interesie społecznym. Wspomniane obiekty są często architektonicznymi perełkami kolejowej architektury. Niech za przykład posłużą poniemieckie drewniane stacyjki w Szklarskiej Porębie Średniej i Piechowicach Dolnych, budynek mieszkalny z 1870 r. wraz z obiektami towarzyszącymi w Baciutach czy ceglane wieże ciśnień w Korzybie i Czersku, które planowane są do wyburzenia.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:

  1. W jakim stopniu powyższe działania dotkną obiekty zabytkowe? Czy wśród obiektów uwzględnionych do wyburzenia znajdują się obiekty wpisane do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków, których zniknięcie w znaczący sposób obniży wartość dziedzictwa kulturowego danego regionu?
  2. Jak wspomniały wyżej portale koszty rozbiórki wyniosą około 17 mln zł, dochody uzyskane z tytułu pozyskanych prac nie pokryją wydatków. Czy władze PKP S.A. przed planowaną rozbiórką obiektów niosących cechy zabytków podjęły działania w celu znalezienia innego przeznaczenia obiektu, na przykład przekazania osobom prywatnym, gdyż spora część takich obiektów odpowiednio zmodernizowana i zaadoptowana może być nadal użytkowa?

Z poważaniem

Elżbieta Nawrocka