Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 11 kwietnia 2012 r. (sygn. SPS-023-3594/12), dotyczącego interpelacji posłanek na Sejm RP pani Ewy Kołodziej i pani Janiny Okrągły w sprawie zrównania uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Służby Celnej z uprawnieniami innych służb mundurowych, z upoważnienia prezesa Rady Ministrów - w porozumieniu z ministrem finansów, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie pragnę poinformować, że w exposé wygłoszonym w dniu 18 listopada 2011 r. na pierwszym posiedzeniu Sejmu RP VII kadencji prezes Rady Ministrów, pan Donald Tusk wskazał na obowiązujący system emerytur mundurowych jako jedno ze źródeł nadmiernie powiększających deficyt finansów państwa, uznając konieczność wprowadzenia w nim zmian, polegających na wydłużeniu minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat oraz wprowadzeniu minimalnego wieku emerytalnego w wymiarze 55 lat. Prezes Rady Ministrów podkreślił jednocześnie, że proponowane zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę, a będą odnosiły się do osób, które rozpoczną służbę po wejściu w życie nowego systemu.

   Podkreślenia wymaga, iż pan premier nie wskazał w exposé na możliwość rozszerzenia systemu emerytur służb mundurowych o inne służby, nieobjęte systemem.

   Uchwalona przez Sejm RP w dniu 11 maja 2012 r. ustawa o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw dotyczy zmian w systemie emerytalnym jedynie tych służb mundurowych, które aktualnie objęte są systemem zaopatrzeniowym.

   W związku z powyższym nie przeprowadzono analiz skutków ewentualnego włączenia funkcjonariuszy Służby Celnej do emerytalnego systemu służb mundurowych.

   Jednocześnie należy wskazać, że w opinii ministra finansów w dobie kryzysu gospodarczego nadrzędnym działaniem jest zapewnienie stabilności finansów państwa. Biorąc pod uwagę fakt, iż zaopatrzeniowy system emerytalny wymaga z roku na rok coraz wyższych wydatków z budżetu państwa, nie znajdują uzasadnienia działania mające na celu rozszerzenie kręgu podmiotów objętych emerytalnym systemem służb mundurowych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Michał Deskur

   Warszawa, dnia 21 maja 2012 r.