Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 4 kwietnia 2012 r. (sygn. SPS-023-3551/12), dotyczącego interpelacji posłów na Sejm RP pana Pawła Suskiego i pani Magdaleny Kochan w sprawie zmiany rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie wykroczeń i rozszerzenia katalogu wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2011 r. w sprawie zniesienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Infrastruktury utraciło moc zarządzenie nr 20 ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz. Urz. MSWiA Nr 10, poz. 32, z późn. zm.) w sprawie powołania Zespołu do Spraw Współpracy ze Strażami Gminnymi (Miejskimi).

   Zespół działał jako organ pomocniczy ministra spraw wewnętrznych i administracji. W skład zespołu wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP, Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich i Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

   Zespół był platformą współpracy pomiędzy MSWiA, Policją, strażą gminną i samorządem terytorialnym w zakresie opracowywania projektów aktów prawnych związanych z funkcjonowaniem straży gminnych (miejskich).

   Obecnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają prace legislacyjne mające na celu powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Współpracy ze Strażami Gminnymi (Miejskimi). Do czasu powołania przedmiotowego zespołu wszelkie decyzje odnoszące się do nowelizacji aktów prawnych dotyczących funkcjonowania tej formacji podejmowane są w drodze roboczych kontaktów z przedstawicielami Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP, Unii Metropolii Polskich i Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, którą dla potrzeb straży gminnych (miejskich) reprezentuje odpowiednio komendant Straży Miejskiej z Krakowa i komendant Straży Gminnej z Człuchowa.

   Jednocześnie pragnę poinformować, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podjęło robocze konsultacje ze środowiskiem straży gminnych (miejskich) na temat zasadności nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych (miejskich) uprawnieni są do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Przedmiotem konsultacji były zmiany przewidziane w ustawie z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 1018, z późn. zm.). Zmiany te zakładają dodanie art. 85a do Kodeksu wykroczeń, penalizującego wadliwe znakowanie dróg wewnętrznych i zlecanie znakowania w sposób niezgodny z zasadami.

   W trakcie konsultacji podniesiona została również kwestia dodania do katalogu wykroczeń wykroczenia typizowanego w art. 37 ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm.). Wniosek w tej sprawie przekazany został w dniu 29 marca 2012 r. przedstawicielom straży gminnych (miejskich) z prośbą o zajęcie stanowiska.

   W związku z powyższym uprzejmie informuję, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma na uwadze kwestię dodania do katalogu wykroczeń, za które strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, także wykroczenia określonego w art. 37 ustawy o ochronie zwierząt. Należy przy tym wskazać, że rozszerzenie uprawnień straży gminnych (miejskich) w postępowaniu mandatowym wymaga zasięgnięcia opinii tych straży oraz reprezentujących je organizacji.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Michał Deskur

   Warszawa, dnia 23 kwietnia 2012 r.