Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Jedną z przyczyn uniemożliwiających pracownikom efektywną obsługę klientów jest m.in. zmniejszanie zatrudnienia przy jednoczesnym dodawaniu zadań. Dzieje się to bez odpowiedniego rozpoznania możliwości wykonania ogromnej ilości pracy przez ograniczoną liczbę pracowników.

Dodatkowo wprowadzono w ZUS System Oceny, który miał mierzyć realizację zadań w terenowych jednostkach Zakładu pod kątem sprawności, jakości i efektywności finansowej, a jest całkowicie oderwany od rzeczywistości panującej w Oddziałach. Ocenia tylko niektóre spośród wykonywanych zadań. Taki sposób wprowadza jedynie frustrację i złowrogą atmosferę wśród pracowników.

Główną przeszkodą w sprawnej obsłudze klientów jest zarządzanie procesowe w Instytucji, które zupełnie nie pasuje do jej charakteru, zadań i finansowania. Pracownicy ZUS są zobowiązani do zapoznania się oraz stosowania 586 opisanych procesów i niezliczonej liczby procedur, zasad, instrukcji oraz podręczników, które szczegółowo regulują nie tylko ważne problemy, ale także te mniej istotne. W wielu przypadkach mamy do czynienia z powielaniem się tych samych czynności. Poprzez ogromną ilość dokumentacji związanej z zarządzaniem procesowym pracownikom trudno jest skupić się na realizacji zadań, ponieważ są angażowani w zakres pracy często niezwiązany z merytorycznym załatwieniem danej sprawy.

Biorąc pod uwagę sytuację pracowników ZUS zwracam się z pytaniem jakie działania zostaną podjęte w celu polepszenia warunków pracy i odciążenia pracowników ZUS?

Z poważaniem

Poseł na Sejm RP

Barbara Bartuś