Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na interpelacje numer 34411, 34412 oraz 34413 Posła na Sejm RP Pana Piotra Chmielowskiego w sprawie utrzymania porządku publicznego i ochrony przeciwpożarowej na Rawa Blues Festival w Katowicach, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie oraz Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Na wstępie należy podkreślić, że warunki bezpieczeństwa imprez masowych oraz zasady postępowania konieczne do jego zapewnienia określa ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 611 z późn. zm.).

W świetle przepisów wskazanej ustawy, obowiązkiem organizatora jest m.in. zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa w czasie oraz miejscu przeprowadzania imprezy masowej, odpowiedniej liczby członków służb porządkowych i informacyjnych, w tym kierownika do spraw bezpieczeństwa, nadzorującego pracę ww. służb, a także pomocy medycznej. Ponadto należy wskazać, że organizator wydarzenia ponosi również koszty związane z działaniem służb porządkowych i informacyjnych, jak też udziałem w ramach asysty jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W odniesieniu do trzech ostatnich edycji wskazanych w wystąpieniu festiwali należy zaznaczyć, że żaden z nich nie był klasyfikowany jako impreza masowa zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a ww. ustawy.

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 3 i art. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j.: Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 z późn. zm.) właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu budowlanego lub terenu jest zobowiązany m.in. do zabezpieczenia budynku, obiektu lub terenu przed zagrożeniem pożarowym zapewniając jego ochronę przeciwpożarową.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej (PSP) uprzejmie informuję, że trzy ostatnie edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie nie były zgłaszane przez organizatorów do jednostek PSP. W związku z powyższym Komenda Miejska PSP w Częstochowie oraz Komenda Miejska PSP w Krakowie nie organizowały zabezpieczenia przeciwpożarowego i nie wydawały opinii w zakresie możliwości przeprowadzenia ww. wydarzeń.

W trakcie trzech ostatnich edycji ww. festiwali nie odnotowano pożarów, jak również innych zagrożeń związanych z obiektami, w których odbywały się przedmiotowe wydarzenia.

Przechodząc natomiast do Rawa Blues Festival w Katowicach należy wskazać, że w trakcie trzech ostatnich edycji festiwalu ochronę przeciwpożarową zapewniał organizator. W związku z powyższym również w przypadku omawianego festiwalu Państwowa Straż Pożarna nie organizowała zabezpieczenia przeciwpożarowego. Z informacji przekazanych przez Komendę Główną PSP wynika, że w latach 2012 – 2014 zabezpieczenie przeciwpożarowe wskazanego festiwalu zapewnione było przez zespół ochrony przeciwpożarowej składający się z osób posiadających przeszkolenie pożarnicze. Warto doprecyzować, że do zapewnienia porządku publicznego oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego ww. wydarzenia w latach 2012 – 2014 każdorazowo zaangażowano 12 pracowników służby porządkowej, 45 pracowników służby informacyjnej oraz 8 pracowników zabezpieczenia przeciwpożarowego. Ponadto należy dodać, że w 2014 roku jeden z koncertów odbył się w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wskazany koncert zabezpieczało 5 pracowników służby porządkowej, 20 pracowników służby informacyjnej oraz 3 pracowników zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Podkreślenia wymaga, że podczas trzech ostatnich edycji ww. festiwalu, jednostki PSP nie otrzymały zgłoszeń lub innych informacji o pożarach związanych z przedmiotowymi wydarzeniami.

Odnosząc się natomiast do zapytania dotyczącego interwencji funkcjonariuszy Policji podczas omawianych festiwali, na wstępie pragnę podkreślić, że działania sił policyjnych zaangażowanych w zabezpieczanie imprez masowych zmierzają przede wszystkim do przeciwdziałania możliwym zagrożeniom polegającym na:

  • próbach zakłócenia porządku publicznego i niszczenia mienia na trasach dojścia i dojazdu na imprezę oraz rozejścia i rozjazdu po jej zakończeniu,
  • możliwości zakłócenia porządku publicznego i ekscesów chuligańskich w środkach transportu komunikacji publicznej,
  • próbach niszczenia infrastruktury miejskiej,
  • spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych,
  • próbach wnoszenia na teren imprezy niebezpiecznych przedmiotów, alkoholu, narkotyków, środków odurzających itp.,
  • możliwości dążenia uczestników imprezy do konfrontacji między sobą oraz z siłami Policji, w miejscu odbywania się imprezy i na trasach przemieszczania się,
  • stwarzaniu niebezpiecznych sytuacji dla zdrowia, życia i mienia uczestników imprezy, jak i osób postronnych.

Pragnę poinformować, że w przypadku wydarzeń odbywających się w obiektach na terenie Krakowa w czasie trwania trzech ostatnich edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki za bezpieczeństwo uczestników odpowiedzialny był organizator. W sytuacji zaistnienia w trakcie wskazanych imprez potrzeby interwencji policyjnej, czynności podejmowane były po wcześniejszym zgłoszeniu zdarzenia przez organizatora.

W przypadku trzech ostatnich edycji ww. festiwalu Policja podjęła jedną interwencję związaną z przebiegiem wskazanego wydarzenia.

W odniesieniu do Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, odbywającego się w obiektach na terenie Częstochowy uprzejmie informuję, że w trakcie trzech ostatnich edycji nie zgłaszano do jednostek Policji organizacji wskazanego wydarzenia. W związku z powyższym zabezpieczenie policyjne odbywało się w formie interwencji.

Natomiast, w odniesieniu do Rawa Blues Festival odbywającego się w Katowicach pragnę poinformować, że w roku 2012 zabezpieczenie przedmiotowego wydarzenia realizowane było w formie zabezpieczenia prewencyjnego, a do zabezpieczenia porządku publicznego zaangażowano 8 funkcjonariuszy Policji. Natomiast w latach 2013 - 2014 festiwal zabezpieczany był w formie akcji policyjnej. Do zabezpieczenia porządku publicznego zaangażowano 10 funkcjonariuszy Policji w 2013 roku oraz 18 w 2014 roku.

Pragnę również dodać, że w przypadku trzech ostatnich edycji festiwali odbywających się w Częstochowie oraz w Katowicach Policja nie podejmowała interwencji związanych z zakłócaniem porządku publicznego w trakcie ich przebiegu.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z up. Stanisław Rakoczy

Podsekretarz Stanu