Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 lipca br. w Kłodzku odbyło się kolejne (po spotkaniu w siedzibie Ministerstwa w styczniu br. w trakcie trwania konsultacji społecznych do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad) nasze spotkanie z udziałem samorządowców powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego) w sprawie udrożnienia komunikacyjnego południowej części województwa dolnośląskiego, w sprawie drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław – Kłodzko.

Jako poseł, który od wielu lat zabiega o tą najważniejszą dla subregionu drogową inwestycję miałam możliwość przygotowania deklaracji współpracy, którą wspólnie z samorządowcami obecnymi na spotkaniu oraz Panią Minister uszczegółowiliśmy.

Nasza wypracowana DEKLARACJA WSPÓŁPRACY samorządów z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie usprawnienia oraz przyspieszenia inwestycji: udrożnienia komunikacyjnego południowej części województwa dolnośląskiego, w sprawie drogi krajowej nr 8 na odcinku Wrocław – Kłodzko została podpisana w celu usprawnienia, przyspieszenia i zwiększenia udziału samorządów w inwestycji . Zawiera ważne kwestie oraz informacje.

1. Wykorzystanie materiałów (prognozy ruchu, analizy itp.), które zostały przygotowane przez Zarząd Województwa, w ramach uchwały nr 3183/IV/12 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 20 listopada 2012 dot. Studium pasma rozwoju południowej części województwa dolnośląskiego wzdłuż korytarza drogi łączącej Autostradową Obwodnicę Wrocławia z południową granicą państwa w okolicach Boboszowa, wraz z analizami techniczno-ekonomiczno-środowiskowymi, niezbędnymi dla wdrożenia proponowanych rozwiązań. W wyniku prac wykonanych przez IRT oraz prac zleconych między innymi przygotowane zostało Studium Korytarzowe spełniające warunki zawarte w zarządzeniu nr 17 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 11/05/2009 w sprawie stadiów i składu dokumentacji projektowej dla dróg i mostów w fazie przygotowania zadania. Całkowity koszt zadania to 1,75 mln złotych.

2. Wybranie wariantów zarówno pod względem trasy jak i np. węzłów, skrzyżowań z udziałem władz samorządowych na podstawie rozwiązań technicznych i szacowanych kosztów tych rozwiązań.

3. Przyjęcie takich rozwiązań, które zminimalizują ilość bezpośrednich włączeń do drogi, co podniesie bezpieczeństwo na drodze i komfort podróży.

4. Przekazanie przez samorządu nieodpłatnie nieruchomości niezbędnych na realizację zadania.

5. Marszałek Województwa obejmie koordynację działań strony samorządowej w ramach współpracy z GDDKiA przy opracowaniu dokumentacji inwestycji.

6. Powyższa deklaracja stanowić będzie podstawę do podpisania porozumienia o współpracy z GDDKiA dla potrzeb przygotowania dokumentacji.

7. Budowa drogi w standardzie drogi głównej przyspieszonej.

8. Standard realizacji inwestycji (ilość pasów, dokładny przebieg) określony zostanie na podstawie analiz dotyczących ruchu i warunków ekonomiczno-środowiskowych.

9. Czas trwania prac przygotowawczych dla tej inwestycji : 2016-2019.

Pani Minister, w imieniu swoim, sygnatariuszy Deklaracji Współpracy - oraz mieszkańców subregionu, pytam:

  1. Jaki jest przewidywany „scenariusz” oraz kalendarz zdarzeń związanych z przygotowaniem tej inwestycji?
  2. Czy znane są koszty opracowania dokumentacji i projektu ?
  3. Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji i projektu ?
  4. W jakim okresie projekt i dokumentacja zostanie wykonana oraz co się na nią składa? Ile trwać będą poszczególne etapy ich przygotowywania ?
  5. Jak wygląda ogólny zarys inwestycji? Na czym będzie polegać przebudowa drogi oraz modernizacja DK8 na odcinku Wrocław (Magnice) – Kłodzko?
  6. Jakie inwestycje poprawiające bezpieczeństwo będą przewidziane do realizacji na odcinku Kłodzko – Kudowa-Zdrój ?
  7. Czy będą uwzględnione pomiary ruchu, które są teraz prowadzone na DK nr 8?

Z poważaniem

Monika Wielichowska

Poseł na Sejm RP