Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Marcina Duszka z dnia 27 sierpnia 2015 r. o numerze 34313, dotyczącą Rady Polityki Penitencjarnej, uprzejmie przedstawiam, co następuje.

Rada Polityki Penitencjarnej jest organem doradczym Ministra Sprawiedliwości, powołanym na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej (Dz.U.2014 poz. 173 j.t.). Do jej ustawowych zadań należy m.in. inicjowanie nowych kierunków oddziaływań penitencjarnych; dokonywanie oceny bieżącej polityki penitencjarnej; inicjowanie, przeprowadzanie i wspieranie badań naukowych dotyczących zadań Służby Więziennej; inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć służących poprawie bezpieczeństwa funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz osób skazanych na karę pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowanych, a także osób, wobec których jest wykonywana kara pozbawienia wolności i środki przymusu skutkujące pozbawieniem wolności, a także przedstawianie opinii w sprawach przekazanych przez Ministra Sprawiedliwości związanych z jego kompetencjami określonymi w ustawie o Służbie Więziennej. Uczestnictwo w pracach Rady ma charakter społeczny, a zatem jest nieodpłatne.

Rada została powołana w grudniu 2010 r. na czteroletnią kadencję, która zakończyła się w grudniu 2014 r. W jej ostatni skład wchodzili:

  1. Pan prof. dr hab. Wiesław Ambrozik, Kierownik Zakładu Resocjalizacji, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych, Zastępca Przewodniczącego Rady,
  2. Pan Mariusz Kowarski, przedstawiciel Stowarzyszenia „Monar”, członek Prezydium Rady,
  3. Pani płk Lidia Olejnik, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Opolu, członek Prezydium Rady,
  4. Pan Andrzej Czuma, Radca Ministra,
  5. Pan prof. zw. dr hab. Marian Andrzej Filar, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedra Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej,
  6. Pan prof. zw. dr hab. dr h.c. Brunon Hołyst, Uniwersytet Łódzki, Katedra Postępowania Karnego i Kryminalistyki,
  7. Pan prof. dr hab. Marek Jerzy Konopczyński, Rektor Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie,
  8. Pan prof. zw. dr hab. Krzysztof Piotr Krajewski, kierownik Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  9. Pan prof. dr hab. Zbigniew Lasocik, Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej, IPSIR, Uniwersytet Warszawski,
  10. Pan prof. zw. dr hab. Teodor Szymanowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat”,
  11. Pani dr Monika Elwira Marczak, pedagog, Adiunkt w Zakładzie Patologii Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Gdańskiego,
  12. Pan gen dr Jacek Adam Pomiankiewicz, historyk, były Dyrektor Generalny SW,
  13. Pan dr Paweł Moczydłowski, socjolog, były Dyrektor Generalny SW,
  14. Pan płk Dariusz Szatkowski Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy,
  15. Pani Danuta Anna Przywara – Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka,
  16. Pan Marek Jan Gajos - Członek Stowarzyszenia Inicjatywa Samorządowa „Razem”,

oraz niżej podpisany jako wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości na Przewodniczącego Rady.

W 2014 roku Rada zebrała się na dwóch posiedzeniach: w dniu 16 kwietnia i 13 listopada, podczas których omówiono działalność za rok 2013, w tym informację Przewodniczącego o Sprawozdaniu z działalności Rady Polityki Penitencjarnej za 2013 r., a także przyjęto założenia działań na 2014 r. Rada wysłuchała informacji o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw oraz o procesie redukcji populacji więziennej, co było skutkiem zmian w prawie karnym w 2013 r.

W chwili obecnej trwają prace nad powołaniem nowego składu Rady Polityki Penitencjarnej. W związku z tym Rada nie opiniowała ostatecznego kształtu zmian prawnych w zakresie Kodeksu karnego i Kodeksu karnego wykonawczego, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2015 r.

Z poważaniem

Wojciech Węgrzyn

/podpisano elektronicznie/