Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Odpowiadając, na wystąpienie z dnia 28 sierpnia 2015 r. znak: K7INT34316, dotyczące interpelacji posła Waldemara Sługockiego, w sprawie niektórych przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, uprzejmie informuję:

Zgodnie z dodawanym art. 22b ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 z późn. zm), rada gminy, biorąc pod uwagę lokalne potrzeby w zakresie świadczeń na rzecz rodziny, może w drodze uchwały, ustanowić dla osób zamieszkałych na terenie jej działania świadczenia na rzecz rodziny inne niż określone w art. 2 pkt 1– 3, 4 i 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Szczegółowe zasady przyznawania świadczeń, oraz ich wysokość określać będzie uchwała rady gminy. Wypłaty tych świadczeń, finansowane będą ze środków własnych gminy.

Przyjęte rozwiązanie jest realizacją postulatów zgłaszanych przez samorządy gminne, które dotychczas nie miały podstawy prawnej do przyznawania takich dodatkowych świadczeń rodzinnych. Dotychczas mogły jedynie podnieść z własnych środków kwoty dodatków do zasiłku rodzinnego oraz wprowadzić i sfinansować z własnych środków dodatkową jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.

Należy wskazać, że to dodatkowe świadczenie nie będzie dotyczyć pomocy społecznej, ale będzie fakultatywnym czyli nieobowiązkowym świadczeniem rodzinnym. Decyzja o tym czy i w jakim zakresie oraz w jakiej wysokości wprowadzić takie dodatkowe, świadczenie, należeć będzie do wyłącznej właściwości rady gminy i będzie ono finansowane ze środków własnych gminy. W związku z tym, nie planuje się przeznaczenia na realizację tego zadania dodatkowych środków dla gmin z budżetu państwa.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że w ustawie o świadczeniach rodzinnych od wielu lat funkcjonuje opisane wyżej rozwiązanie, które daje gminom możliwość podwyższania z własnych środków kwot dodatków do zasiłku rodzinnego oraz wprowadzenia dodatkowej gminnej, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Nie doprowadziło to ani do ograniczenia finansowania świadczeń rodzinnych z budżetu państwa i jak nie spowodowało również marginalizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.

W tym miejscu należy również wskazać na ostatnie działania Rządu, w obszarze polityki rodzinnej, wynikające w szczególności z realizacji expose Pani Premier Ewy Kopacz, które świadczą o czymś wręcz przeciwnym. Działania te, zmierzające przede wszystkim do zwiększenia kierowanego do rodzin wsparcia finansowanego z budżetu państwa to: nowelizacje ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadzające nowe świadczenie rodzinne - świadczenie rodzicielskie oraz mechanizm „złotówka za złotówkę”, a także podniesienie wysokości świadczeń rodzinnych i progów dochodowych uprawniających do tych świadczeń. Dodatkowe wydatki budżetu państwa związane z realizacją ww. projektów w 2016 r. wyniosą blisko 1,9 mld zł rocznie.

W związku z powyższym, nie jest zasadne stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego upatrujące w przyjętych przez Sejm RP ww. rozwiązaniach niebezpieczeństwa dla istniejących regulacji systemowych, zarówno z zakresu świadczeń rodzinnych jak i z pomocy społecznej.