Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Zmieniona ustawa wprowadza m. in. nowe świadczenie rodzicielskie – 1 tys. zł wypłacany co miesiąc przez rok rodzicom bezrobotnym, studentom, rolnikom oraz pracującym na umowach o dzieło. Tym co wzbudza zaniepokojenie Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, jest zapis art. 22b, z którego wynika, że gminy w drodze uchwały będą mogły uchwalić własne, dodatkowe świadczenia rodzinne dla swoich mieszkańców i określać zasady ich przyznawania, które finansowane będą z własnego budżetu gmin. Dotychczas gminy mogły jedynie ponieść z własnych środków kwoty dodatków do zasiłku rodzinnego oraz wprowadzić i sfinansować również z własnych środków dodatkową, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka.

Członkowie Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego dostrzegają pozytywną naturę wprowadzonej nowelizacji, jednocześnie wyrażają obawę, że stworzenie takiego instrumentu spowoduje realną marginalizację problemu dalszego dofinansowania pomocy społecznej ze strony Państwa. Obawiają się też, że może dojść do zjawiska, w którym organy administracji rządowej zrezygnują z pochylenia się nad kwestią zwiększenia ilości środków przeznaczonych na ten cel ze świadomością, że braki w tym zakresie będą uzupełniane przez pomoc społeczną udzielaną ze strony gmin.

Szanowny Panie Ministrze! Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego wyraża nadzieję, że omawiana nowelizacja nie spowoduje zaniechania działań administracji rządowej w zakresie zwiększenia nakładów finansowych na wpieranie pomocy społecznej.

Na tej podstawie zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jakie jest Pana stanowisko w nawiązaniu do argumentów przedstawionych w stanowisku Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego?
  2. Czy Rząd planuje dodatkowe wsparcie finansowe dla gmin na wydatki związane z przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw?
  3. Czy przedmiotowe zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw były konsultowane ze jednostkami samorządu terytorialnego?