Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na interpelację numer 34176 Posła na Sejm RP Pana Roberta Kropiwnickiego w sprawie przyznawania prawa stałego pobytu osobom ubiegającym się o status uchodźcy należy wskazać, że cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeśli spełnia kryteria zawarte w art. 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 680 z późn. zm.), bądź też uzyskuje on ochronę uzupełniającą w sytuacji, gdy spełnia przesłanki określone w art. 15 ww. ustawy, jeżeli nie sprzeciwiają się temu okoliczności, o których mowa w art. 18 przywołanej ustawy.

Warto podkreślić, że cudzoziemcy, którzy złożyli wnioski o nadanie statusu uchodźcy mogą podjąć pracę bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę, jeśli czas rozpatrywania wniosku przekroczy 6 miesięcy z przyczyn niezależnych od cudzoziemca. Osoby, które uzyskały w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą zwolnione są z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w 2014 roku z wnioskiem o nadanie statusu uchodźcy wystąpiło 2318 obywateli Ukrainy, natomiast w 2015 roku - 1665 obywateli Ukrainy (stan na dzień 31 sierpnia 2015 roku).

Odnosząc się natomiast do przedstawionego w wystąpieniu zagadnienia dotyczącego możliwości udzielenia prawa stałego pobytu cudzoziemcom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy należy wskazać, że problematyka udzielenia cudzoziemcom zezwoleń pobytowych, w tym zezwolenia na pobyt stały, uregulowana jest w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650 z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą”. Przesłanki do udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt stały zostały określone w art. 195 ust. 1 ustawy. Zgodnie natomiast z art. 195 ust. 1 pkt 6 ustawy zezwolenia na pobyt stały udziela się cudzoziemcowi na czas nieoznaczony, na jego wniosek, jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie mu zezwolenia na pobyt stały przebywał nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nie krótszy niż 5 lat na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Wymaga podkreślenia, że osoby o polskim pochodzeniu (art. 195 ust. 1 pkt 3 ustawy) lub posiadające Kartę Polaka (art. 195 ust. 1 pkt 9 ustawy), zamierzające osiedlić się w Polsce na stałe, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały bez uprzedniego zamieszkiwania w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, a do ustalenia polskiego pochodzenia osoby, o której mowa w art. 195 ust. 1 pkt 3 ustawy, stosuje się przepisy art. 5 ust. 1-3 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (t.j.: Dz. U. z 2014 r., poz. 1392). Osoby, którym udzielono zezwolenia na pobyt stały zwolnione są z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z up. Piotr Stachańczyk

Sekretarz Stanu