Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc w sprawie konieczności podwyższenia wynagrodzenia za pracę i dokonanie waloryzacji płac w sferze budżetowej Związek Zawodowy Pracowników Administracji Rolnictwa „AgroSłużba” zrzeszający pracowników 11 tysięcznej jednostki administracji publicznej jaką jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2008 r. ze względu na konieczność podjęcia oszczędności budżetowych w celu przeciwdziałania negatywnym następstwom światowego kryzysu gospodarczego rząd wstrzymał waloryzacje płac pracownikom sfery budżetowej. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są rozgoryczeni tą sytuacją. Ich zarobki są rażąco niskie w stosunku do nakładanych na nich obowiązków, a także w stosunku do innych grup zawodowych. Pracownicy ci w zdecydowanej większości posiadają wieloletni staż pracy, wyższe wykształcenie i są wysokiej klasy specjalistami w dziedzinie obsługi funduszy unijnych. W ich pracy konieczna jest wiedza ekspercka, a obszary w jakim się poruszają, to skomplikowane prawodawstwo unijne. Brak podwyżek powoduje, że pracownicy sfery budżetowej zatrudnieni w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są grupą zawodową nisko uposażoną. Związki Zawodowe wielokrotnie upominały się o poprawienie bytu pracowników. Niestety, mimo deklaracji podwyższenia wynagrodzenia, są traktowani po macoszemu, w sytuacji gdy inne służby i branże nie mają zamrażanych płac.

Rząd planuje przeznaczyć w 2016 r. ok. 2 mld zł na zwiększenie budżetu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Związek Zawodowy Pracowników Administracji Rolnictwa „AgroSłużba” w piśmie skierowanym do mojego biura poselskiego zwracają uwagę, że kwota ta pozwoli jedynie na niewielkie podwyżki, a te powinny być wyższe, ze względu na prognozowany w przyszłym roku wzrost inflacji. Po drugie nie oznacza to waloryzacji płac wszystkich pracowników, lecz jedynie wybranych. Mając na uwadze upartyjnienie instytucji publicznych i liczne patologie z tym związane, obawiają się, że podwyżki dostaną funkcjonariusze partyjni, a nie faktycznie zasługujące na to osoby. Sytuacja ta jest ogromnie demotywująca do pracy oraz działa w sposób negatywny na morale pracowników.

Szanowny Panie Ministrze.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o zainteresowanie się przedstawionym problemem i podjęcie działań mających na celu szybkie doprowadzenie do wdrożenia przez Sejm RP rozwiązań mających na celu wzrost płac w sferze budżetowej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji pracowników ARiMR. Jednocześnie proszę o odpowiedź na pytania:

1/. Jakie działania i kiedy zmierza podjąć ministerstwo w sprawie poprawy sytuacji materialnej w /w grupy pracowników?

2/. Czy przewiduje się zagwarantowanie w budżecie środków na podwyżki wynagrodzeń za pracę dla w/w pracowników?

Z poważaniem
Cezary Olejniczak