Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na interpelację nr 33896 Pana Tadeusza Iwińskiego, Posła na Sejm RP, w sprawie Krajowego Programu Kolejowego 2014-2023 (na przykładzie Warmii i Mazur oraz Rail Baltica), przekazuję poniższą informację.

Ranking projektów inwestycyjnych (co za tym idzie kolejność w przypisywaniu środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Instrumentu „Łącząc Europę”) określa Dokument Implementacyjny do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.), poddany konsultacjom społecznym w I kwartale 2014 r. i przyjęty uchwałą Rady Ministrów dnia 24 września 2014 r. Podział tej listy na podstawową i rezerwową w projekcie Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. jest wypadkową dostępnej alokacji środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020 oraz możliwych do zaangażowania środków krajowych. Powyższe uwarunkowania są powodem ujęcia inwestycji pn. „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Korsze wraz z elektryfikacją” na liście rezerwowej projektu Programu.

Jednakże należy zaznaczyć, że w przypadku wygospodarowania oszczędności przy realizacji inwestycji z listy podstawowej, realizowane będą projekty z listy rezerwowej – determinantem wyboru projektów będzie stopień ich przygotowania do realizacji oraz całkowita pula dostępnych środków finansowych. Nadto PKP PLK S.A. prowadzi prace przygotowawcze, aby w przypadku uwolnienia środków było możliwe jak najszybsze złożenie wniosku o dofinansowanie i wdrożenie danego projektu do realizacji.

Odnosząc się do inwestycji pn. „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa)” pragnę podkreślić, iż obecnie prowadzone są prace przygotowawcze zmierzające do jej realizacji. W szczególności opracowywane jest studium wykonalności, którego zakończenie planowane jest w kwietniu 2016 r. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w roku 2018, natomiast zakończenie realizacji projektu planowane jest w roku 2021.

Ujęcie powyższej inwestycji na liście rezerwowej projektu Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. nie oznacza jej niezrealizowania. Inwestycja na powyższym odcinku jest przedmiotem wspólnej deklaracji ministrów transportu państw nadbałtyckich z dnia 22 czerwca 2015 r. Zgodnie z powyższym dokumentem władze polskie i litewskie będą współpracować w planowaniu i realizacji odcinka transgranicznego z Białegostoku do Kowna. W szczególności strona polska i litewska będą wymieniać się danymi i rezultatami pozyskanymi w ramach opracowywania studiów wykonalności. Powyższe działania mają na celu koordynację wdrażania poszczególnych etapów odcinka transgranicznego projektu Rail Baltica. Zgodnie z Deklaracją wnioski o dofinansowanie należy składać w ramach kolejnych konkursów instrumentu Connecting Europe Facility (CEF).

Mając na uwadze rangę projektu Rail Baltica należy założyć, iż podpisanie przedmiotowej deklaracji i podejmowane na jej podstawie działania będą ważnymi czynnikami sprzyjającymi uzyskaniu dofinansowania dla modernizacji linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – granica państwa w otwartym konkursie CEF (poza kopertami narodowymi).

Ponadto pragnę podkreślić, iż na obecnie budowanej linii po stronie litewskiej w standardowym rozstawie torów 1435 mm (Kowno – Szestokai – granica państwa) przewidywana jest prędkość maksymalna rzędu 80 – 100 km/h. Linia nie będzie również zelektryfikowana. Zbliżone parametry prędkościowe mają także istniejące linie Trakiszki – Suwałki – Sokółka. Po polskiej stronie będzie więc zapewniona ciągłość korytarza do czasu realizacji planowanej inwestycji na odcinku Białystok – Ełk – Trakiszki.

Łączę wyrazy szacunku

Sławomir Żałobka

Podsekretarz Stanu