Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Ministrze

W związku z planowanym zatwierdzeniem przez Prekomitet Monitorujący Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” kryteriów wyboru operacji do dofinasowania ze EFMR z zakresu portów rybackich, miejsc wyładunku, giełd rybnych i przystani w ramach art. 43 ust. 1 i 3, oraz art. 44 ust. 1 lit. F, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego dotyczącego Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020, środowiska obszarów rybackich i portów morskich wyrażają swój sprzeciw co do stosowania dyskryminującego podejścia przy decydowaniu o kolejności przyznawania pomocy.

Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” kładzie nacisk na długoterminowe cele, w szczególności na zrównoważone i konkurencyjne rybołówstwo, a także zrównoważony rozwój terytorialny obszarów rybackich. W związku z powyższymi założeniami, ustalone zostały zasady weryfikacji projektów oraz wskazano krąg beneficjentów mogących ubiegać się o środki. Zastosowanie dodatkowego kryterium podmiotowego poprzez przyznawanie punktacji w zależności od przynależności do jednej z ww. grup jest utrudnieniem dostępu do środków podmiotom zarządzającym portami. Takie działanie jest irracjonalne i nie sprzyja konkurencyjności i równemu traktowaniu beneficjentów, oraz narusza założenia Programu Operacyjnego, który zakłada wyłącznie przedmiotową weryfikację projektów i równy dostęp do środków wskazanych beneficjentów.

Przedstawiona zasada przyznawania punktów za „poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy” oraz „poprawę jakości produktów” jest nieostra. Są to bowiem pojęcia wielowymiarowe. Zastosowanie takich kryteriów wymaga szczegółowego opisu sposobów ich oceny, by zminimalizować ryzyko uznaniowości i dowolności oceny projektu. Zdaniem środowisk rybackich należy jasno sprecyzować, według jakiego klucza projekty będą oceniane.

Kolejne uwagi dotyczą m.in. odstąpienia od zastosowania kryterium, o którym mowa w pkt. 5 załącznika do projektu Uchwały, tj. „nagradzanie” podmiotów, które do tej pory nie korzystały ze środków unijnych. Odstąpienia od zastosowania dywersyfikacji punktacji w zależności od wartości projektu (pkt.6 załącznika do projektu Uchwały) – ryzyko celowego zaniżania wartości kosztorysów, co będzie zagrażało prawidłowej realizacji operacji.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z pytaniem:

  • Czy Pan Minister w trosce o zrównoważony rozwój portów i obszarów rybackich, zachce podjąć stosowne działania w ustaleniu dogodnych dla podmiotów zarządzających portami kryteriów oraz równe traktowania beneficjentów ubiegających się o środki unijne, na zasadach zgodnych z założeniami Programu?

Z poważaniem

Stanisław Wziątek

Poseł na Sejm RP