Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na interpelację Pana posła Piotra Ćwika z dnia 20 lipca 2015 r., nr 33749, w sprawie braku uregulowań prawnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci biorących udział w zajęciach pozalekcyjnych, uprzejmie informuję.

Minister kierujący działem administracji rządowej jest właściwy w sprawach z zakresu administracji określonych w ustawie, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych w odrębnych przepisach do kompetencji innego organu - art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 4 września 1997 r. - o działach administracji rządowej (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 812), dalej: u.o d.a.rz.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 1 u.o d.a.rz., sprawy m. in. kształcenia, nauczania, wychowania, kultury fizycznej dzieci i młodzieży należą do działu oświata i wychowanie, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do kompetencji innych organów administracji publicznej.

Zapewnienie utrzymania bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach i placówkach, jak również organizowanie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych oraz upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń jest rolą systemu oświaty (art. 1 pkt 10, 15 i 16 ustawy z dnia 7 września 1991 r. - o systemie oświaty, t.j. Dz. U. z 2014 r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), dalej: u.o s.o.

Prawa i obowiązki nauczycieli w tym zakresie określa ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 191, z późn. zm.), dalej: K.N., której przepis art. 6 ust. 1 stanowi, że nauczyciel jest obowiązany rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Uchybienie tym obowiązkom grozi nauczycielowi odpowiedzialnością dyscyplinarną (art. 75 ust. 1 K.N.)

W ramach obowiązku sprawowania opieki nad dziećmi i młodzieżą uczącą się szkole jej dyrektor jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę (art. 7 ust. 1 i 2 pkt 6 K.N. oraz art. 39 ust. 1 pkt 5a u.o s.o.).

Kwestia bezpieczeństwa uczniów jest zatem przedmiotem szeregu regulacji prawa oświatowego, zarówno rangi ustawy, jak i aktów wykonawczych, co świadczy o dążeniu ustawodawcy do stworzenia jak najlepszych gwarancji w tym zakresie. Stąd też ich wzmocnienie stanowią różnego rodzaju programy realizowane przez resort edukacji, jak chociażby program „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, w który problematyka bezpieczeństwa ujęta została wielopłaszczyznowo.

Ocena wskazanych regulacji prawnych i potrzeba podejmowania działań legislacyjnych w omawianym obszarze pozostaje poza zakresem kompetencji Ministra Sprawiedliwości.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 u.o d.a.rz. Minister właściwy do spraw sprawiedliwości zapewnia przygotowanie projektów kodyfikacji prawa cywilnego, w tym rodzinnego, oraz prawa karnego.

Minister Sprawiedliwości, kierujący działem administracji rządowej sprawiedliwość nie może wykraczać poza przyznane mu ustawowo uprawnienia.

Jednocześnie informuję, że przed sądem nie toczy się żadne postępowanie karne w sprawie śmieci Julii Sz. Aktualnie Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście Wschód prowadzi dwa postępowania, w których pokrzywdzoną jest małoletnia Julia Sz. Pierwsze dotyczy wypadku drogowego z dnia 8 maja 2015 r. w Michałowicach, w wyniku którego śmierć poniosła Julia Sz. - sygn. akt 3 Ds. 809/15, drugie zaś - pozostawienia małoletniej bez opieki - sygn. akt 3 Ds. 851/15.

Z poważaniem

Wojciech Hajduk