Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Odpowiadając na przesłaną przy piśmie z dnia 20 lipca 2015 r. (znak: K7INT33721) interpelację złożoną przez Pana Posła Tomasza Szymańskiego, dotyczącą staży dla osób niepełnosprawnych uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać – na zasadach takich jak bezrobotni z usług lub instrumentów rynku pracy określonych w przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.), w tym m in. ze szkoleń, staży, prac interwencyjnych, przygotowania zawodowego dorosłych czy studiów podyplomowych.

Jak z powyższego wynika, ze staży korzystać mogą zarówno osoby niepełnosprawne zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy jako bezrobotne, jak i poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu (tzn. np. pobierające renty socjalne). Tak więc, w porównaniu z bezrobotnymi pełnosprawnymi, z tej formy aktywizacji zawodowej korzystać mogą osoby niepełnosprawne nie tylko bezrobotne ale nawet te trzymujące niewielkie dochody.

Odnosząc się natomiast do kolejnego pytania Pana Posła, dotyczącego działań podejmowanych w celu pomocy osobom niepełnosprawnym na rynku pracy wyjaśniam, że uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych z najpoważniejszymi schorzeniami, którym samodzielnie trudno znaleźć i utrzymać zatrudnienie w resorcie pracy prowadzone są prace zmierzające do wprowadzenia do ustawy o rehabilitacji (…) nowego instrumentu wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych – zatrudnienia wspomaganego. Zatrudnienie wspomagane ma stanowić nie tylko metodę wprowadzania osoby niepełnosprawnej na otwarty rynek pracy ale także będzie miało na celu wspieranie jej w utrzymaniu się na tym rynku. Wydaje się, że ten nowy instrument pozwoli osobom niepełnosprawnym wymagającym szczególnego wsparcia na znalezienie trwałego, satysfakcjonującego oraz odpowiadającego ich aspiracjom i możliwościom zatrudnienia. Aktualnie nie są natomiast powadzone prace zmierzające do zmiany przepisów dotyczących staży.