Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W związku z interpelacją poselską nr 33473 Pana Posła Roberta Jagły z dnia 10.07.2015 roku w sprawie dofinansowania z programów europejskich tworzenia nowych miejsc pracy przez przedsiębiorców, odpowiadając na pytanie ”Czy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło kroki w związku z sygnalizowaną już niespójnością ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z możliwościami wsparcia dla przedsiębiorców w postaci dofinansowania tworzenia nowych miejsc pracy łącznie z organizacją prac interwencyjnych z programów unijnych m.in. PO WER?” informuję.

  1. Znowelizowaną w maju ubiegłego roku ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy uregulowano w jednolity sposób kwestie zasad wsparcia, doboru grup docelowych oraz monitorowania realizacji przedsięwzięć aktywizacyjnych realizowanych przez urzędy pracy – niezależnie od źródeł ich finansowania. Takie rozwiązanie zostało wypracowane m.in. w uzgodnieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju (jako Instytucją Zarządzającą) - po zebraniu doświadczeń z minionego okresu programowania i realizacji projektów przez urzędy pracy - przede wszystkim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2014.
  2. Brak podobnych regulacji przed nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy był przyczyną wielu problemów i prowadził do różnego traktowania klientów urzędów pracy - w tym pracodawców - w zależności od tego czy przedsięwzięcia były realizowane w ramach:
    1. ustawowych działań urzędów pracy finansowanych z Funduszu Pracy,
    2. projektów systemowych/pozakonkursowych realizowanych przez powiatowe urzędy pracy, prefinansowanych w całości z Funduszu Pracy z odpowiednią refundacją z Europejskiego Funduszu Społecznego,
    3. projektów konkursowych powiatowych urzędów pracy finansowanych z różnych źródeł – w tym środków europejskich,
    4. projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej finansowanych ze środków europejskich.
  3. Nadal, w związku z tym, że wsparcie udzielane ze środków europejskich jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w odróżnieniu od wsparcia finansowanego ze środków Funduszu Pracy, bezrobotni otrzymują różne kwoty wsparcia (np. stypendium) w zależności od tego, czy są aktywizowani w ramach ustawowej działalności powiatowych urzędów pracy, czy też uczestniczą w projektach pozakonkursowych realizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lub Regionalnych Programów Operacyjnych prefinansowanych z Funduszu Pracy.
  4. Wcześniejszy brak ujednolicenia zasad postępowania z klientami urzędów pracy sprawił, że bezrobotni i pracodawcy otrzymywali wsparcie na różnych zasadach, w różnych wysokościach z obowiązkiem lub bez obowiązku zwrotu nienależnie pobranych kwot, mimo, że byli klientami tego samego urzędu.
  5. W związku z powyższym konieczne było wprowadzenie regulacji, która jednoznacznie określiła jednolite zasady do stosowania wobec wszystkich klientów, oraz jednolite procedury postępowania w przypadku korzystania przez urząd pracy z innych funduszy/środków europejskich. Obowiązujące regulacje, nie są niespójne, lecz umożliwiają równe traktowanie odbiorców wsparcia według jednolitych zasad.
  6. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w obowiązującym zakresie stanowi rezultat negocjacji z Komisją Europejską. Nadrzędnym celem interwencji w ramach PO WER, kierowanej do osób młodych w wieku 15-19 lat, pozostających bez pracy było zagwarantowanie szerokiego katalogu działań umożliwiających zindywidualizowane i kompleksowe wsparcie różnorodnych instytucji, prowadzące do stabilnego zatrudnienia. Zapisy PO WER wskazują na łączną realizację form wsparcia w postaci pokrycia pracodawcy kosztów subsydiowanego zatrudnienia oraz refundacji wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, jednak to wsparcie w przypadku działań powiatowych urzędów pracy musi być zgodne z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, jako wiodące dla koordynacji realizacji programu PO WER, przygotowuje wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnienia dotyczące realizacji projektów podejmowanych przez powiatowe urzędy pracy. Podkreślić należy, że regulacje ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym w szczególności dotyczące wydatkowania Funduszu Pracy, obowiązują wyłącznie urzędy pracy. Przedsiębiorca/pracodawca zainteresowany wykorzystaniem środków unijnych na wsparcie działalności i rozwój firmy może ubiegać się o dofinansowanie projektu na innych zasadach u innego dysponenta środków - bez angażowania Funduszu Pracy - gdzie często jest również wymagane (jest jednym z kryteriów wyboru projektu) aktywizowanie osób na rynku pracy – w tym bezrobotnych.

Wyrażam nadzieję, że przedstawione wyjaśnienia Pan Poseł Robert Jagła uzna za wyczerpujące.