Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Jest to roślina, która pochodzi z rejonu Kaukazu i została rozprzestrzeniona na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej część Europy. Barszcz Sosnowskiego rozprzestrzenia się w szybkim tempie i spontanicznie, jest gatunkiem kłopotliwym i niezwykle trudnym do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. W dodatku sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Mieszkańcy powiatu świdnickiego, województwa dolnośląskiego jak i całego obszaru Polski (co ukazuje mapa występowania rośliny) coraz bardziej czują się zaniepokojeni sytuacją. Coraz częściej sygnalizują konieczność podjęcia działań do wyeliminowania rośliny. Co jakiś czas pojawiają się komunikaty o oparzeniach skóry przez barszcz Sosnowskiego. Są to oparzenia II i III stopnia, stanowiące zagrożenie dla zdrowia ludzi. Narażone są głównie dzieci nie zdające sobie sprawy z bardzo toksycznego wpływu rośliny, ale także pracownicy zajmujący się utrzymaniem zieleni, rolnicy, jak i każdy przypadkowy człowiek. Szczególne nasilenie paniki mieszkańców nastąpiło podczas informacji o zgonie kobiety z terenu Dolnego Śląska, u której po oparzeniu się barszczem Sosnowskiego doszło do wstrząsu i zatrzymania akcji serca. Lekarze ostrzegają, że każdy organizm w inny sposób reaguje na oparzenie tą rośliną i apelują o szczególną ostrożność i natychmiastową reakcję po styczności z barszczem Sosnowskiego, co z kolei wywołuje szereg pytań o sposoby niszczenia rośliny.

Według ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należą m.in. sprawy związane z ochroną środowiska i przyrody oraz ochrony zdrowia.

W związku z powyższym byłbym wdzięczny za odpowiedź na poniższe pytania :

  1. Dlaczego do tej pory nie zwalcza się tej niebezpiecznej rośliny, tylko dopuszcza się do jej rozprzestrzeniania ?
  2. Czy Ministerstwo przymierza się do wprowadzenia regulacji prawnych mogących stanowić podstawę do zwalczania barszczu Sosnowskiego z urzędu w zakresie zwalczania tej rośliny ?
  3. Czy Ministerstwo zamierza wesprzeć organy samorządowe w walce z trującą rośliną ?
  4. Dlaczego barszcz Sosnowskiego nie został jeszcze umieszczony na liście roślin zwalczanych z urzędu ?