Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Minister,

W imieniu pracowników Szkół przyszpitalnych zwracam się z uprzejma prośbą o pochylenie się nad kwestią naliczania subwencji dla szkół przyszpitalnych.

Szkoły przyszpitalne działają w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo- wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 308).W niepublicznej szkole przyszpitalnej obowiązek szkolny i obowiązek nauki realizują uczniowie przewlekle chorzy w tym z zaburzeniami psychicznymi. Do szkoły przyszpitalnej dzieci i młodzież kierują lekarze odpowiedniej specjalności. Uczniów z zaburzeniami psychicznymi do szpitali kierują lekarze psychiatrzy. Jeżeli w podmiocie leczniczym zorganizowana jest szkoła, to pacjenci szpitala w wieku obowiązku szkolnego, są uczniami tej szkoły. Mówimy wówczas o pacjentach – uczniach. Szkoły przyszpitalne mają status szkoły specjalnej, ale aby być ich uczniem nie jest wymagane posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, które otrzymują uczniowie z tytułu posiadanej niepełnosprawności.

Jeżeli pacjent- uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, dyrektor szkoły zobowiązany jest do zapewnienia realizacji zleceń zawartych w tym orzeczeniu z zastrzeżeniem, że uczeń w placówce przebywa na leczeniu i że o udziale ucznia w poszczególnych zajęciach decyduje lekarz. W szkołach przyszpitalnych nie organizuje się zajęć rewalidacyjnych.

Czy w związku z tym, przy naliczaniu subwencji oświatowej dla szkoły przyszpitalnej,w której przebywają uczniowie z zaburzeniami psychicznymi, a także uczniowie posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, stosuje się dodatkową wagę P- 5, która zgodnie z treścią załącznika do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2014 r.w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2015 (Dz. U. poz. 1977), przewiduje zwiększenie subwencji oświatowej między innymi dla uczniów z zaburzeniami psychicznymi wymagającymi stosowania organizacji nauki i metod pracy Waga P5 = 2,90 dla uczniów niewidomych, słabowidzących,z niepełnosprawnością ruchowa, w tym z afazją, z zaburzeniami psychicznymi – wymagającymi stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy?

Z poważaniem

Teresa Świło

Poseł na Sejm RP